Advertisement

Şansölye Angela Merkel'in hükümeti, konu hakkında bilgiye sahip bir kaynağa göre, koronavirüs krizinin hafiflemesinin ardından Alman ekonomisini desteklemek için bir teşvik programı düşünüyor.

Görüşmelerin gizli olmasından dolayı ismini vermeyen kaynak, Almanya ekonomisinin pandemi kontrol altına alındıktan sonra resesyona girmesi durumunda, ekonominin tekrar büyümeye geçebilmesi için bir teşvik paketinin gerekeceğini söyledi. Aynı kaynak, tedbirlerin hızlı bir etki için hedefleneceğini, ancak fonların geniş tabanlı tahsisinin masada olmadığını sözlerine ekledi. Maliye Bakanlığı konu hakkında yorumda bulunmaktan kaçındı. Ekonomi Bakanlığı'na ise ulaşılamadı.

Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, pandeminin yayılması ile birlikte, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde meydana gelebilecek resesyonun boyutunu değerlendirebilmek için Salı günü önde gelen ekonomistlerle görüşecek. Maliye Bakanı Olaf Scholz'un ilk hesaplamalarına göre, ekonomi bu yıl yüzde 5 daralacak, ancak bazı hükümet yetkilileri resesyonun daha da derin olabileceği endişesini taşıyor.

Altmaier, toplantı öncesi yaptığı basın açıklamasında, "Kriizn ekonomik etkileri ve olası ilave ekonomik tedbirler üzerinde odaklanacağız," dedi. Alman Bakan Salı günü ilerleyen saatlerde basını bilgilendirmeyi planlıyor.

Merkel'in hükümeti, dünyanın büyük kısmında modern hayatın büyük ölçüde durmasına neden olan krizin etkilerini giderebilmek için daha önce görülmemiş büyüklükte tedbirler aldı. Ticari faaliyetteki keskin düşüş, ihracata dayalı bir ekonomi olan Almanya için önemli bir zorluk oluşturuyor.

Merkel öncelikle hükümetin dengeli bütçe taahhüdünü askıya aldı, küçük ve orta boy işletmelerin likidite ihtiyacını karşılayabilmek için milayrlarca euro destek sağladı ve zor durumdaki şirketlerden hisse alımı için bile kapıyı açık bıraktı.

Aynı kaynak, ancak hükümet yetkililerinin, bu tedbirlerin virüsün kontrol altına alınmasının ardından ekonomide yükselişi başlatmaya yetmeyebileceği endişesini taşıdığını ve yeni borçlanmalarla finanse edilecek daha klasik bir teşvik programının düşünüldüğünü sözlerine ekledi. Söz konusu kaynak, yıllardır süren bütçe fazlalasının desteği ile Almanya'nın bu adımları atmak için yeterli mali cephanesinin doluğuna dikkat çekti.