Advertisement

Türkiye’nin ilk yerli ve milli tank projesi olan Altay’ın seri üretimini üstlenen BMC rotayı Güney Kore’ye çevirdi ve iki şirketle anlaşmaya vardı.

Konuya yakın yetkililerin Bloomberg’e verdiği bilgiye göre Türk tank üreticisi, Güney Koreli Doosan Infracore Co. ve S&T Dynamics Co. Altay muharebe tanklarının motor ve şanzıman parçalarını BMC Sanayi ve Ticaret AS için üretecek. Üretimin birkaç yıl sürmesi öngörülüyor.

Doosan Infracore Co. ve S&T Dynamics Co. şirketlerinin sözcüleri, Bloomberg’in soruları üzerine BMC ile görüşmeler yapıldığını doğrularken süreçle ilgili detay vermedi.

Almanya projeye motor tedarik etmeyi reddetmişti

Türkiye’nin 2007 yılında başlattığı milli tank projesinde bugüne kadar motor konusunda çözüm bulunamadı. Almanya başta olmak üzere Avrupalı üreticiler projeye motor tedarik etmeyi reddetti. Konu Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın ocak ayında Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyarette de gündeme gelmiş, ortak basın toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ihraç izni çıkmayan savunma ürünlerine ilişkin listeyi Maas’a sunduğunu söylemişti.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, Güney Kore’den alınması planlanan motorların ilk seri tanklar için kullanılması öngörülüyor. Daha sonraki süreçte yerli motorların devreye girmesi planlanıyor.

BMC, daha önce de Güney Koreli şirketlerle temas kurmuş ancak süreç ilerlememişti.