Advertisement

Altın fiyatları, koronavirüs vaka sayısındaki artışa ilişkin endişelerin güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi artırması ile birlikte ons başına 1,800 dolar seviyesinin üzerinde tutundu ve yükselişini beşinci haftaya taşımaya yöneldi.

ABD'de virüs salgını, günlük vaka sayısının ilk kez 60,000 seviyesini aşması ve Florida ve Kaliforniya'da hayatını kaybedenlerin sayısının rekor seviyelere tırmanması ile birlikte azalma işaretleri göstermiyor. Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri, pandeminin ekonomik etkilerine ilişkin endişelere bağlı olarak düşen ABD hisse senetlerinin izleyerek aşağı yönde hareket etti.

Altın yatırımcıları, ABD'de daha az sayıda kişinin işsizlik maaşı başvurularından yararlanmak için başvuruda bulunduğunu gösteren verinin ardından, ABD bankaları arasında en fazla çalışana sahip Wells Fargo & Co.'nun bu yıl binlerce kişiyi işten çıkarmaya hazırlanması ile birlikte, ABD işgücü piyasasının sağlığına ilişkin karışık işaretleri takip ediyor.

Spot altın fazla değişmeyerek Singapur saati ile 08:59'da ons başına 1,802.91 dolarda kaldı. Fiyatlar bu hafta başında 1,818.02 dolar ile 2011'den beri en yüksek seviyesine ulaştı. Metal bu hafta yüzde 1.5 prim yaptı.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yatay seyrederken, platin ve paladyum yüzde 0.3 değer kaybetti.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd., hazırladığı notta, "Yatırımcılar, fiyatların baskı altında kaldığını gördükleri 1,800 dolar seviyesinin üzerine çıkılmasının ardından kârlarını realize etti. ABD dolarındaki yükseliş de piyasa beklentileri üzerinde baskı oluşturdu," dedi ve "Halen Kovid-19 vakalarından dolayı artan makroekonomik riskler ve bol likiditeden dolayı düşüşler sınırlı kalıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsün yayılmasında hava yoluyla bulaşmanın önemli rol oynayıp oynamadığı konusunda "açık fikirli" olmaya devam edeceklerini kaydetti. İran'da hayatını kaybedenlerin sayısı yeni bir zirve daha yaptı, Endonezya'da vaka sayısında rekor artış görüldü ve Bolivya Devlet Başkanı koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. New York Belediye Başkanı Bill De Blasio, izin gerektiren büyük çaplı etkinliklerin 30 Eylül'e kadar iptal edileceğini kaydetti.

*Japonya hisse senetleri, Hong Kong ve Avustralya hisseleri ile birlikte geriledi. S&P 500 endeks vadeli kontratları, spot endeksin Perşembe günü yüzde 0.6 gerilemesinin ardından hafifçe düştü.

*Goldman Sachs Group Inc., düzensiz toparlanmanın en iyi ifadesinin altında uzun pozisyonda (yükseliş beklentisi ile açılan pozisyon) olmak olduğunu kaydetti. Banka fiyatların 12 aylık dönemde 2,000 doları görebileceği tahmininde bulundu.