Advertisement

Altın fiyatları, küresel büyümeye ilişkin endişelerin güvenli liman alımlarını desteklemesi ile birlikte ons başına 1,900 dolar civarında seyrediyor ve yaklaşık 9 yıl önce gördüğü tüm zamanların en yüksek seviyesine adım adım yaklaşıyor.

Azalma işaretleri göstermeyen koronavirüs pandemisinin ekonomik toparlanmayı olumsuz etkilediğine ilişkin artan işaretler ve ABD ile Çin arasında son dönemde iyice artan gerginlik, altına yönelik talebi destekliyor. Altın üst üste yedinci haftada da yükselerek 2011'den bu yana en uzun haftalık kazanç serisini gerçekleştirmeye yönelirken, gümüş 40 yılın en büyük haftalık kazancını gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Negatif reel faizler, zayıflayan dolar, sağlık krizinin ekonomik maliyetine ilişkin endişeler ve jeopolitik belirsizlikler, hem altın hem de gümüşü son 10 yılın en büyük yıllık kazancını gerçekleştirmeye yöneltti. UBS Group AG, düşük faiz ortamında metalin çeşitledirici olarak kalitesine dikkat çekerek, altın için kısa vadeli fiyat tahminini yükseltti ve metalin Eylül sonuna dek ons başına 2,000 dolara ulaşabileceğini öngördü.

Bank of America stratejistleri, EPFR Global'in verilerini işaret ederek, değerli metaller fonlarına 22 Temmuz haftası 3.8 milyar dolar ile tarihin ikinci en büyük haftalık girişinin gerçekleştiğini kaydettiler.

Mobius Capital Partners'ın kurucularından ünlü yatırımcı Mark Mobius, "Faizler sıfır ya da sıfır seviyesi yakınında olduğu zaman, altın sahip olunması cazip bir araçtır, zira altınından faiz elde edememe endişeniz olmaz ve altın fiyatının piyasalarda belirsizliğin artması ile birlikte yükselmesini beklersiniz," dedi ve "Şimdilerde altın alıyorum ve almaya devam edeceğim, çünkü altın gerçekten yükselişte ve oldukça iyi gidiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek Londra saati ile 08:54'te ons başına 1,894.82 dolara tırmandı. Fiyatlar Perşembe günü 1,898.34 doları gördü ve 1,921.17 dolar ile Eylül 2011'de ulaştığı tüm zamanların en tüksek seviyesine yaklaşıyor. Spot gümüş yüzde 0.5 değer kazanarak ons başına 22.7047 dolara ulaştı ve 1980'den bu yana en büyük haftalık kazancına yöneldi.

Spot altın fiyatların tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık 25 dolar uzakta, ancak Comex piyasasında bazı vadeli kontratlar halihazırda daha yüksek seviyelerde işlem görüyor ve bu gelişme, yakında en aktif işlem gören kontrat haline gelecek olan kontratın zaten rekor seviyede olduğu bir duruma yol açabilir. Muhtemelen önümüzdeki günlerde en fazla açılmış pozisyonu olan kontrat haline gelecek Aralık vadeli altın kontratı Perşembe günü 1,927.10 doları gördü ve en aktif kontratın Eylül 2011'de ulaştığı rekor zirve olan 1,923.70 doların üzerine çıktı.

Jepolitik cephede, ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo, Çin'li liderleri küresel hegemonya peşindeki tiranlar olarak niteledi. Pompeo'nun bu açıklamaları, ABD'nin beklenmedik bir şekilde Çin'e Houston'daki konsolosluğunu 72 saat içinde kapatması talimatını vermesi ve ardından yaptığı açıklamada konsolosluğun ABD'nin ticari ve ulusal güvenliğine ilişkin konularda casusluk yaptığı ithamında bulunmasının ardından geldi. Çin ise bu suçlamaları reddetti ve misillemeye giderek, ABD'ye ülkenin güneyindeki Chengdu kentindeki konsolosluğunu kapatması talimatını verdi.

Yatırımcıları radarında ayrıca, ekonomik toparlanmaya giden yoldaki belirsizlikler ile birlikte, mali ve parasal tedbirlerin daha da artırılacağına ilişkin beklentiler de var. Avrupa Birliği (AB) liderleri bu hafta 750 milyar euroluk daha önce görülmemiş büyüklükteki teşvik paketi konusunda anlaşmaya varırken, Fed gelecek haftaki toplantısında daha da genişlemenin gerekli olup olmadığını görüşecek.

Evolution Mining Ltd. icra başkanı Jake Klein, Bloomberg TV'ye verdiği mülakatta, "Hükümetlerin harcamaları sürdürmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacı var ve basılan ekstra para muhtemelen yatırımcıları altın varlıklarını artırmaya yöneltecek" dedi ve altın fiyatlarını işaret ederek, "Rekor seviyeyi aşacağımıza inanmak için iyi nedenler var. Altının gidecek uzun bir yolu var ve fiyatlar güclü olacak" şeklinde görüş bildirdi.