Advertisement

Altın fiyatları, ABD ve Çin devlet başkanlarının Cumartesi günü gerçekleştireceği piyasalarca yakından izlenen toplantı öncesi rallisini sürdürdü ve 2016'dan bu yana en büyük aylık kazancını gerçekleştirmeye yöneldi.

Fiyatlar, para politikalarının gevşetileceğine ilişkin beklentiler, artan jeopolitik gerilim ve ABD-Çin ticaret savaşı ortamında yavaşlayan küresel büyüme ile bi,rlikte 2013'ten bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında gerçekleştirilecek toplantı, ticaret anlaşmazlığı konusundaki sonraki adımları belirleyebilir.

altındaki yükselişler, Fed'in faiz indirimleri için kapıyı açması ve aralarında Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) da olduğu diğer merkez bankalarının da daha güvercin bir tutum takınması sonrası geçen hafta hız kazandı. Bu ralli, ABD ile İran arasındaki gerilimin artması ve ticaret anlaşmazlıklarının küresel büyümeyi olumsuz etkilediğine ilişkin endişelerle daha da güçlendi. Faiz indirimine gidileceğinin açıkça işaret edilmesi ve dolardaki zayıflama, CMC Markets Asia Pacific Pty baş piyasa stratejisti Michael McCarthy'ye göre, altın için önemli destekleyici faktörler.

McCarthy, "Tahvil ve hisse senetlerinin yüksek ve endişe verici seviyelerde olması diğer bir faktör. Ticaret anlaşmazlıklarına ilişkin korkular da öyle," dedi ve "Altın için kritik seviyeler 1,380 ve 1,430 dolar. Bu seviyelerin herhangi birinin kırılması kısa vadede yön için işaret verecektir. Eğer Trump-Xi toplantısı verimli geçmezse, gelecek hafta 1,430 dolar seviyesinin test edi,ldiğini görebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Spot altın yüzde 0.9 yükselerek Singapur saati ile 10:06'da ons başına 1,422.24 dolara çıktı ve bu ay yüzde 9 ile Şubat 2016'dan bu yana en büyük aylık kazancına yöneldi. Fiyatlar Salı günü 1,439.21 dolar ile 2013'ten bu yana en yüksek seviyesini gördü. Bloomberg'in derlediği verilere göre, altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları 2013'ten bu yana en yüksek seviyesinde ve bu ay Haziran 2016'dan bu yana en büyük aylık artışını yaptı. Dolar göstergesi bu ay yüzde 1.6 geriledi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.5 yükselirken, platin yüzde 0.5 ve palladyum yüzde 0.8 değer kazandı.