Advertisement

Altın fiyatları, ABD ve Çin arasında artan gerginlik ortamında doların değer kazanması ve yatırımcıların dikkatlerini pandemiden kaynaklanan ekonomik hasara çevirmeleri ile birlikte ons başına 1,800 dolar civarında yatay seyretti.

Trump yönetimi, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki yayılmacı iddialarını reddederek, geçmişte bu gibi konulardaki tarafsız tutumunu bir kenara bıraktı. Bu gelişme ABD ve Çin arasında zaten yüksek olan gerginliğin artması için yeni bir cephe oluşturdu.

ABD'nin bu adımı, Çin yönetiminin, Washington'ın Pekin'i Sincan Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine davranışlarından dolayı cezalandırma yönünde karar almasına karşılık büyük ölçüde sembolik bir misillemeye giderek bazı ABD'li yetkililere yaptırım kararı almasının ardından geldi.

Spot altın Londra saati ile 07:28'de ons başına 1,802.21 dolar civarında yatay seyrediyordu. Fiyatlar geçen hafta 1,818.02 dolar ile Eylül 2011'den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş Pazartesi günü yüzde 1.9 değer kazanarak Eylül 2019'dan bu yana en yüksek seviyesinden kapanmasının ardından yüzde 0.1 geriledi. Platin yüzde 0.5 değer kazanırken, paladyum yüzde 0.3 düştü.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

Capital Economics Ltd., "Altın, bir süre daha aşırı düşük fazilerden destek almaya devam edebilir. Ancak yılın ilerleyen dönemlerinde, güvenli liman talebinin ve enflasyon beklentilerinin zayıflaması ile birlikte fiyatların düşeceğini düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19'un muhtemelen önümüzdeki aylarda ortadan kalkmayacağını ve kısa bir süre içinde herkesin ulaşabileceği kusursuz bir aşı beklemenin gerçekçi olmadığını kaydetti. DSÖ'den bir yetkili, durumun öngörülebilir bir gelecekte normale dönmeyeceğini söyledi. Vaka sayısı 13 milyonu aştı.

*Altın destekli Borsa fonlarındaki (ETF) altın varlıkları hafifçe yükselerek yeni bir rekor zirve daha yaptı. Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu fonlardaki toplam altın varlıkları, 16 hafta üst üste artarak 10 yılın en uzun haftalık yükseliş serisini gerçekleştirmesinden sonra, Pazartesi günü 3,250.9 tona tırmandı.

*Asya hisse senetleri, Singapur'un ikinci çeyrekte GSYH'sının 41.2 daralması ile birlikte resesyona girmesi sonrası düştü. Çin de bu hafta GSYH verilerini açıklayacak.

*Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, ABD merkez bankacıların, ekonominin daha sıkı bir para politikasını gerektirecek denli iyileşip iyileşmediğini değerlendirirken Beyazlar ve azınlıklar arasındaki istihdam açıklarını dikkate alması gerektiğini söyledi.

*Çin'de, hisse senedi piyasası, bazılarının rallinin beş yıl önceki balona benzer şekilde geliştiğini öne sürerek temkinli olmasına karşın, 10 trilyon dolar eşiğine yaklaşıyor.