Advertisement

Yatırımcılar altına büyük çaplı ilgi gösteriyor. Ticaret savaşının körüleşmesi, risk varlıklarında güçlü düşüşler olması ve merkez bankalarının daha gevşek para politikaları işaret etmesi ile birlikte, altın destekli exchange traded fonlarına (ETF) Ağustos ayında 100 ton altın girişi oldu ve bu fonlardaki toplam varlıklar Şubat 2013'ten bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

Varlıklar, Bloomberg'i derlediği verilere göre, 101.9 ton yükselerek Cuma günü itibariyle toplam 2,453.4 tona ulaştı. Varlıklar böylelikle, Haziran ve Temmuz'daki toplan 154.1 tonluk artışın ardından üst üste üçüncü ayda da yükselmiş oldu.

ETF'lerdeki altın varlıkları, ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığının küresel ekonomik görünümü kötüleştirmesi sonucu artan güvenli liman alımları ile bu yıl yüzde 19 yükseldi. Merkez bankası alımları da diğer bir destek unsuru oldu ve Goldman Sachs Group Inc., resmi alımların devam etmesi ve ETF'lere talebin güçlenmesi sonucu altın fiyatlarının muhtemelen daha da artacağını kaydetti.

Spot altın Pazartesi günü ons başına 1,522.68 dolar seviyelerinde seyrediyordu. Metal 26 Ağustos'ta 1,555.07 dolar ile 2013'ten bu yana en yüksek seviyesini gördü.