Advertisement

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini Fed'in bu yılki faiz indirimlerinin büyüklüğüne çevirmeleri ile birlikte altı yılın en yüksek seviyesi yakınından geriledi. Gümüş beş ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Fed'in politika toplantısına sadece iki hafta kalması ile birlikte, ABD merkez bankasının bölgelerin ekonomik durumlarına yer verdiği Bej Kitap'ına göre, ekonomik görünüm genel olarak iyi ve işgücü piyasası sağlam kalmaya devam ediyor, ancak şirketler halen yüksek ücretler ve gümrük tarifelerinden kaynaklanan maliyetleri müşterilere yansıtmakta güçlük çekiyor. Fed'in faiz indirimine gideceğine ilişkin beklentiler, altını geçen ay altı yılın zirvesine çıkardı ve gümüş şimdilerde altındaki bu hareketi yakalamaya çalışıyor.

Spot altın erken saatlerde ons başına 1,430.23 dolara çıkarak altı yılın en yüksek seviyesine yaklaştıktan sonra geriledi ve Singapur saati ile 13:15'te yüzde 0.3 aşağıda 1,422.22 dolar seviyelerinde seyrediyordu. Fiyatlar Çarşamba günü yüzde 1.5 yükseldi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Çarşamba günü yüzde 0.1 geriledikten sonra yüzde 0.1 daha düştü.

Inditrade Derivatives & Commodities emtia ve para birimleri müdürü Harish Galipelli, "Fiyatların yüksek seviyelerden geri çekilmesine karşın, genel görünüm, Fed'in faiz indirimlerine gidebileceği beklentilerine bağlı olarak halen yukarı yönlü," dedi ve "Son dönemdeki durgun ekonomik büyüme Fed'i tüm büyük sektörlerde ekonomik faaliyeti desteklemek için faiz indirimine gitmeye yöneltebilir. Bu durum muhtemelen doları baskı altına alacak ve altının cazibesini artıracaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 1 yükselerek ons başına 16.1223 dolar ile 20 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Platin yüzde 0.7 yükselirken, palladyum yüzde 0.4 değer kazandı.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Fed Bej Kitap'a göre, ABD ekonomisi, bir miktar yavaşlayan istihdam artışları ve enflasyonun istikrarlı hareket etmesi ya da hafifçe zayıflaması ile birlikte ılımlı büyüdü.

*Vadeli işlem yapan traderlar, yakın vadeli tahvil faizlerindeki düşüşün ardından, Fed'in bu yıl üç kez faiz indirimine gideceği beklentisini fiyatlıyor.

*Milyarder yatırımcı Ray Dalio, mevcut düşül faiz ve parasal gevşeme döneminin sonuna gelinmiş olabileceğini düşündüğünü söyledi. Yatırım yönetim şirketi Bridgewater Associates'in kurucusu Dalio, LinkedIn'de kaleme aldığı 6,000 kelimelik makalesinde, "Altını portföye eklemenin hem riski azaltan hem de getiriyi çoğaltan bir adım olacağına inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

*Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları Çarşamba günü itibariyle 2,319.2 tona çıkarak 2013'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.