Advertisement

Değerli metaller, merkez bankalarının acil teşvik tedbirlerinin hızla kötüleşen ekonomik görünümü iyileştirmeye yetmeyeceği endişeleri ile bir kez daha darbe aldı.

Altın, yaklaşık 40 yılın en büyük haftalık kaybını gerçekleştirdikten sonra düşüşüne devam etti ve Fed'in ilave acil tedbirlerine rağmen piyasa bekleyişlerinin bozulmasının etkisi ile bu yıl ilk kez ons başına 1,500 dolar seviyesinin altına indi. Platin rekor düşüş gerçekleştirirken, gümüş 2011'den bu yana en büyük kaybını yaptı.

Altın fiyatları, güvenli liman talebi ile diğer piyasalardaki sert düşüşlerden dolayı ortaya çıkan nakit ve kayıpları kapatma ihtiyacı arasında sıkışmış durumda. Singapur'dan İngiltere'ye, perakendeci dealerlar son dönemde değerli metal talebinde artış görürken, altın destekli Borsa fonlarından (ETF), Bloomberg'in derlediği verilere göre, 2016'dan bu yana en büyük çıkış gerçekleşti.

ActivTrades baş analisti Carlo Alberto De Casa, "Yatırımcıların ne bulduysa sattıkları bir senaryonun içindeyiz" dedi.

Spot altın, erken saatlerdeki kazançlarını geri verdi ve yüzde 4.2 gerileyerek ons başına 1,465.40 dolara kadar indi. Metal geçen hafta yüzde 8.6 ile 1983'ten bu yana en büyük haftalık kaybını gerçekleştirdi.

Fed Pazar günü borçlanma maliyetlerini düşürerek sıfır seviyesine yaklaştırdı ve varlık alımlarını en az 700 milyar dolar artırma sözü verdi. Diğer merkez bankaları da koronavirüs krizinden ekonomilerini korumak için çabalarını dramatik bir şekilde artırdı.

Saxo Bank A/S emtia strateji müdürü Ole Hansen, "Gevşeme ilaç değil, zira hisse senedi piyasası bunu açık bir şekilde işaret ediyor," dedi ve "Halen altın, tüm dünyada hükümetlerin aldığı ve alacakları karalar dikkate alındığında er ya da geç yukarı yönde hareket edecek" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer değerli metallerden;

*Spot gümüş yüzde 14 düşerek ons başına 12.6133 dolar ile 2009'an bu yana en düşük seviyesine indi.

*Platin yüzde 26 düşüşle ons başına 564 dolara kadar inerek 2002'den bu yana en düşük seviyesini gördü.

*Paladyum yüzde 10 düşerek ons başına 1,626.53 dolar ile Eylül'den bu yana en düşük seviyesine geriledi.