Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, para politikasının görünümüne ilişki ilave işaretlerin gelebileceği kritik Fed toplantısı öncesi, dolardaki gerilemenin etkisiyle yükselişini ikinci güne taşıdı.

İki gün sürecek olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı Salı akşamı başlıyor ve yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın geçen ay ABD merkez bankasının enflasyonun yüzde 2 hedef seviyesini aşmasına göz yumacağını ve işsizlik düşene kadar faizleri sıkılaştırmayacağını söylemesinin ardından daha fazla sözlü yönlendirme için bu toplantının sonuçlarını bekliyor. Fed yetkilileri, faizlerin ekonomi pandemiden toparlanana kadar düşük seviyelerde kalacağını söylemekteler ve bu açıklamalar altını faiz taşıyan varlıklar karşısında daha rekabetçi hale getiriyor.

Spot altın, Pazartesi günü yüzde 0.8 yükseldikten sonra yüzde 0.5 daha değer kazanarak Londra saati ile 07:15'te ons başına 1,966.04 dolara tırmandı.

Altın, geçen ay 2,075.47 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapandıktan sonra bant seyrine geçti ve 19 Ağustos'tan bu yana hep 1,900'lü seviyelerde işlem gördü.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 1.2 yükselerek ons başına 27.4335 dolara çıkarken, platin yüzde 0.6 ve paladyum yüzde 0.5 değer kazandı.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Salı günü yüzde 0.3 düştükten sonra yüzde 0.2 daha geriledi.

Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Edward Moya, hazırladığı notta, "Bu altın için önemli bir hafta ve fiyatlar nihayet 1,900-2,000 dolar aralığından kurtulabilir. Dolar, Fed'in muhtemelen faizi uzun bir süre daha sıfır seviyesi yakınında tutacağı taahhüdünü devam ettirecek olmasından dolayı 'son şarkısını" söylemeye hazır görünüyor," dedi ve "Son olarak, altının iyi görünmesinde temel neden, ekonomik toparlanmanın bu kısmının ayrıca enflasyonun da başlangıcı olabileceği. Enflasyon endişeleri, Fed'in daha önce benzeri görülmemiş çabalarının varlık fiyatlarını yükseltmesi, sıcak konut piyasasının yukarı yönde hareketinin gelir zorlukları ile karşılaşma ihtimali ve arz yönlü baskıların küreseleşmeden ayrılma üzerinde yoğunlaşması ile birlikte artıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD endeks vadeli kontratları yükseldi ve offshore yuan, bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine tırmandı. Asya hisse senetleri karışık seyretti.

*Çin'in ekonomik toparlanması Ağustos ayında, Kovid 19'un yılın başında ekonomiyi vurmasından bu yana ilk artan perakende satışlar ve sanayi üretimindeki hızlanmanın desteği ile hız kazandı.

*ABD'de enflasyon Ağustos ayında, ikinci el oto fiyatlarında 1969 yılından bu yana görülen en büyük artışın desteği ile, ekonominin pandemi kaynaklı gerilemesinden toparlanması ile birlikte, fiyatlardaki kademeli toparlanmaya uyumlu bir şekilde hızlandı.

*Japonya Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü politika toplantılarını yapacak.