Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, Fed'in bu hafta düzenleyeceği politika görünümüne ilişkin işaretlerin gelebileceği kritik toplantısı öncesi yükselirken, yatırımcıların dikkatleri koronavirüs aşısı yarışındaki son gelişmelere çevrilmiş durumda.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 15-16 Eylül'de toplanacak. Politika yapıcılarının, toplantı sonrası açıklamada, gösterge faizin sıfır seviyesi yakınında daha ne kadar kalacağı konusundaki mevcut yönlendirmesinde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Ancak böyle bir değişikliğin yakında olabileceği kaydediliyor.

Öte yandan ilaç şirketi Pfizer Inc.'nin CEO'su Albert Bourla, ABD'nin Kovid-19 aşısını yıl sonuna kadar kamuoyunun kullanımına açacağını ve şirketin bu senaryoya göre hazırlandığını söyleyerek, sağlık otoriterlerinin paylaştığı daha heyecansız görüşlere ters bir tablo çizdi. AstraZeneca Plc ve Oxford Üniversitesi, haftasonu yaptıkları açıklamada, İngiltere'de bir katılımcının hasta olmasından sonra durdurdukları aşı çalışmalarına tekrar başladıklarını duyurdular.

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek Londra saati ile 06:48'de ons başına 1,947.53 dolara tırmandı.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.4 yükselerek ons başına 26.8355 dolara çıkarken, platin yüzde 1.3 yükseldi ve paladyum yüzde 0.4 geriledi.

Sydney'de ABC Bullion küresel genel müdürü Nicholas Frappell, "Fed'in yorumları ve Kongre'de mali destek tedbirlerine ilişkin ilerlemeler ya da aksi bir gelişme, bu hafta aşı haberlerine ağır basacak" dedi.

AxiCorp baş piyasa stratejisti Stephen Innes, "Altın bu günlerde ağır hareket ediyor görünüyor, zira Fed'in piyasaya zaten oldukça fazla bilgi sağlamasından dolayı, FOMC toplantısında her iki yönde de kararlı bir hareket başlatacabilecek bir haber ya da bilgi gelmesi beklenmiyor" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Asya hisse senetleri Pazartesi günü yükseldi ve ABD endeks vadelileri yukarı yönü işaret etti.

*ABD'de enflasyon Ağustos ayında, ikinci el oto fiyatlarında 1969 yılından bu yana görülen en büyük artışın desteği ile, ekonominin pandemi kaynaklı gerilemesinden toparlanması ile birlikte, fiyatlardaki kademeli toparlanmaya uyumlu bir şekilde hızlandı.

*Japonya Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü politika toplantılarını yapacak.

*Gümüş destekli Borsa fonlarındaki (ETF) varlıklar geçen hafta 11.3 milyon ons ile bu yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.