Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, geçen hafta hisse senedinden emtiaya tüm varlık sınıflarına gelen virüs kaynaklı satış dalgasına yakalanmasının ardından, sorunlu zamanlarda gelen güvenli liman alımlarının desteği ile sıçrama yaptı.

Metal, haftasonu tüm dünyada koronavirüs vakalarındaki sert artış ve şiddetli dalgalanmaların olabileceğine ilişkin tahminler dahil gerçekleşen çok olumsuz gelişmelerin ardından yükseldi. Merkez bankalarının harekete geçeceğine ilişkin beklentilerin artması ile birlikte, aralarında hisse senetleri, bakır ve petrolün de bulunduğu diğer varlıklar da Pazartesi günü değer kazandı. altında Cuma günü görülen sert düşüş, büyük ölçüde yatırımcıların diğer piyasalardaki kayıplarını karşılamak amacıyla yaptığı satışlardan kaynaklandı.

MineLife Pty kıdemli kaynak analisti Gavin Wendt, "Altının temel göstergeleri kaydadeğer bir şekilde güçlü ve kısa vadeli fiyat düzeltmeleri büyük resme bakıldığında önemli değil," dedi ve "Bunun yanında, altın geçen hafta geri çekilirken, bu hisse senetlerinde görülen yüzde 10 üzeri kayıplar dikkate alındığında o kadar da kötü değildi. Bu nedenle altının güvenli liman sınavını geçtiği söylenebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Altın uzun zamandır stresi arttığı dönemlerde yatırımcıların yöneldiği bir varlık konumunda ve piyasaların riskten uzaklaşmak istediği dönemlerde portföyler için koruyucu bir rol oynuyor. Ancak bunun yanında, Cuma günü olduğu gibi ve 2008'deki finans krizinin belli bir dönemindekine benzer şekilde, aşırı kargaşa dönemlerinde yatırımcıların altın satışına yönelme olasılığı var.

RBC Capital Markets, hazırladığı notta, Cuma günkü düşüşü işaret ederek,  "Yatırımcılar diğer piyasalardaki kayıplarını dengelemek ve teminat tamamlama çağrılarını karşılamak için altın satmıştı," dedi ve "Bu hareketi, altının güvenli liman rolüne olan inacın zayıflamasından ya da altına yönelik temel görüşün değişmesinden kaynaklanan bir satış olarak görmüyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Spot altın yüzde 1.3 yükselerek ons başına 1,606.68 dolara kadar çıktıktan sonra Londra saati ile 06:32'de 1,603.98 dolara geldi. Metal Asya seansının başlarında aşağı yönde hareket etti. Fiyatlar Cuma günü yüzde 5 kadar geriledi.