Advertisement

Altın fiyatları, doların beş ayın en düşük seviyesinden hafifçe yükselmesi ile birlikte, yatırımcıların dikkatlerini ABD ve Çin arasındaki kısmi ticaret anlaşmasının olası etkilerine çevirdiği bir ortamda yatay bir seyir izledi. Palladyum ise ons başına 2,000 doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmandı.

Küresel yatırımcı beklentisi ticaret anlaşmasının etkisi ile iyileşirken ve buna bağlı olarak ABD hisse senetlerinin göstergesi Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi yeniden rekor seviyeye tırmanırken, Çin'in ABD'den daha fazla tarım ürünü satın alma taahhüdünü nasıl yerine getireceği ya da ABD'nin Eylül ayında uygulamaya koyduğu tarifeleri yarıya düşürme taahhüdünü ne hızda gerçekleştireceği belli değil. New York Fed'in önümüzdeki altı ay için genel iş dünyası koşulları göstergesi beş ayın zirvesine çıktı ve pozitif havaya katkıda bulundu.

Spot altın fazla değişmeyerek Singapur saati ile 10:24'te ons başına 1,475.87 dolarda kaldı. Metal yılbaşından bu yana yüzde 15 prim yaptı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

Aralarında Max Layton ve Ed Morse'un bulunduğu Citigroup Inc. analistleri, 16 Aralık tarihli raporlarında, "Ticaret anlaşmasının ilk fazının duyurulması ve risk varlıklarındaki ralliye karşın, altın göreceli olarak güçlü tutundu. Altının bu seyri kısmen ateşkesin bozulma ve ticaret savaşının tekrar şiddetlenme riskinin devam etmesinden kaynaklanıyor" dedi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.1 düşerek ons başına 17.0275 dolara inerken, palladyum yüzde 1.1 yükselişle ons başına 2,000.35 dolara kadar çıkarak tarihinin en yüksek seviyesini gördü ve platin yüzde 0.4 kayıpla ons başına 926.23 dolara geriledi.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD'de Başkan Donald Trump'ın azil sürecine ilişkin gelişmeler de yatırımcıların altın destekli exchange traded fonlarına (ETF) ilgisinin devam etmesine yol açıyor.

*Japonya ve İngiltere merkez bankaları Perşembe günü politika toplantılarını gerçekleştirecek.

*Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren bu hafta konuşma yapacak.

*ABD'de revize GSYH verileri Cuma günü açıklanacak.