Advertisement

Altın fiyatları, yatırımcıların Fed tutanaklarındaki varlık alım tartışmalarına ağırlık vermesiyle 4 ayın zirvesine yakın bir seviyede bulunuyor. Gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip etti.

Çarşamba günü yayımlanan Fed Nisan ayı toplantısı tutanaklarında “Birkaç katılımcı, komitenin hedefleri doğrultusunda ekonominin bu kadar hızlı toparlaması durumunda gelecek toplantılardan birinde varlık alım programının hızının azaltılmasına başlamak uygun olacaktır” yorumu altın yatırımcılarının kararında etkili oldu.

10 yıllık ABD Hazine tahvili faizi haftaya yüzde 1,62 seviyesinde başladıktan sonra Fed tutanaklarıyla birlikte yüzde 1,66 seviyesine çıktı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi de tutanaklar sonrasında 1.119 seviyesine yükseldi.

Ons altın fiyatı

Ağustos ayında 2 bin doların üzerine çıkarak zirveye ulaştıktan sonra Mart ayında 1.683 dolara kadar gerileyerek dibi görmüştü. Ons altın, mayıs ayı başından bu yana süren hızlı bir yükselişle 1.875 dolara ulaşarak Ağustos zirvesinden sonraki kayıplarının yarısını sildi.

Gram altın fiyatı

Geçen haftaki yükselişle birlikte 500 TL’nin üzerini gören gram altın, dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişin sürmesiyle beraber kademeli bir şekilde tırmanarak 507 TL seviyesine ulaştı. Gram altın Kasım ayında 534 TL’ye ulaşarak tüm zamanların zirvesini görmüştü.