Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, yatırımcıların tahvil ihalesine ve ABD tüketici fiyatları verisine odaklanmasıyla iki günlük kayıptan sonra yatay seyrediyor. Gram altın ise Dolar/TL ’deki yatay seyirden dolayı küresel altın fiyatlarını takip ediyor.

ABD Hazinesi’nin 10 yıllık tahvil ihalesinden sonra tahvil faizleri hafif bir yükseliş kaydederken, gözler salı günü yapılacak 30 yıllık Hazine tahvili ihalesine çevrildi. ABD Hazine tahvili faizi haftaya yüzde 1,67 seviyesinden başlayıp, yüzde 1,64’e kadar geriledikten sonra salı günü yüzde 1,69 civarında bulunuyor.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard,aşılama oranlarının yüzde 75’e ulaşması durumunda tahvil alımı azaltımı tartışmalarının başlayabileceğini belirterek, “2021’de son yıllara nazaran daha fazla enflasyon olacağını düşünüyorum ve bunun bir kısmının enflasyon beklentilerini etkilemesini bekliyorum” dedi.

Ons altın fiyatı

Hafta başından başından bu yana yüzde 0,85 değer kaybeden ons altın, enflasyon verilerinde herhangi bir beklenmedik sapmanın ABD Hazine tahvili faizini yükseltmesiyle, düşüş eğilimini sürdürebilir.

Haftaya 1.744 dolar civarında başlayan ons altın, Fed tarafından gelen açıklamalarla 1.730 dolar seviyesine kadar geriledi.

Gram altın fiyatı

Geçen hafta küresel altın fiyatlarındaki yükseliş ve Dolar/TL arasında sıkışan gram altın, dalgalı bir seyir izledikten sonra haftayı 459 TL civarında kapatmıştı. Pazartesi gün içi yükselişte 460 TL’nin üzerini gören gram altın, dolar/TL’deki yatay seyir ve küresel altın fiyatlarındaki gerileme ile birlikte 453 TL’e kadar çekilmiş bulunuyor.