Advertisement

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini ABD ile Çin arasında artan gerginlikten ziyade ekonomilerin yeniden açılmalarına ilişkin işaretlere çevirmeleri ile birlikte sakin seyretti.

Japonya hükümeti Pazartesi günü ülke çapında OHAL uygulamasını sonlandırırken, İngiltere'de açıkhava pazarları ve oto galerileri, müşteriler ve çalışanların sağlığını korumak için belirlenen kuralları yerine getirmeleri ile birlikte 1 Haziran'dan itibaren faaliyetlerine tekrar başlayabilecek.

Öte yandan, dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin arasındaki gerginlik, Çin'in ABD'yi 33 Çin şirketini kara listeye eklemesinden dolayı kınaması, ancak herhangi bir misilleme açıklamasına bulunmaması ile birlikte daha da arttı. Çin ise, yeni ulusal güvenlik yasası altında kentin yasama erkinin bağımsız kalacağını açıklayarak Hong Kong'u ikna etmeye çalıştı.

Spot altın, Pazartesi günü yüzde 0.2 düştükten sonra yüzde 0.1 yükselerek Londra saati ile 06:58'de ons başına 1,734.38 dolara çıktı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 düştü.

National Australia Bank ekonomisti John Sharma, "Sınırlı işlem hacmi ve katılımcıların son kâr satışları altın fiyatlarında gevşemeye yol açtı," dedi ve "Bu durum ayrıca güçlenen hisse senetleri ve kısıtlamalaların kademeli kaldırılmasından da destek aldı. Ancak ABD-Çin ticaret ve siyasi gerilimindeki artış, zayıf ekonomik görünüm ve mali ve parasal desteklerin devam edeceği beklentileri altın fiyatlarındaki düşüşü sınırlayacak" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.8 yükselirken, platin yüzde 0.7 düştü ve paladyum yüzde 1.8 değer kazandı.

Piyasa izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Asya hisse senetleri, ABD ve Avrupa endeks vadeli kontratları ile birlikte, artan jeopolitik risklere rağmen yükseldi.

*Gelecek yıl Çin'i geçerek dünyanın en büyük altın üreticisi konumuna gelmeye hazırlanan Avustralya'da altın madencilik şirketleri, fiyatların büyük keşiflerin olmadığı bir ortamda güçlü yükselmesi ile birlikte, pandemiden dolayı aksayan arama çalışmalarına yeniden başlıyorlar.

*Avrupa Merkez Bankası'nın kilit politika yapıcılarından Francois Villeroy de Galhau, Paris'te düzenlediği basın toplantısında, "güçlü ve hızlı" bir şekilde hareket etmeleri için alan olduğunu söyleyerek, acil tahvil alım programını güçelndirebileceklerini işaret etti.

*ABD'de Perşembe günü haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi açıklanacak ve Fed Başkanı Jerome Powell Cuma günü sanal bir tartışma etkinliğine katılacak.