Advertisement

Altın fiyatları, tüm piyasalarda volatilitenin arttığı bir ortamda, hükümetler ve merkez bankalarının koronavirüs salgının ekonomik etkileri ile mücadele etmek için daha agresif adımlar atacaklarını kaydetmeleri ile birlikte tekrar düşmeye başladı.

Fiyatlar erken saatlerdeki kazançlarını geri vererek yüzde 1.1 kadar düştü. Altın, traderların diğer piyasalardaki teminat kapama çağrılarını karşılayabilmek için satışa geçmeleri sonucu Pazartesi itibariyle beş gün üst üste değer kaybetti. ABD endeks vadeli kontratları, spot endeksin Salı günü yüzde 6 yükselmesinin ardından tekrar alt işlem sınırına geriledi.

Singapur'da IG Asia Pte piyasa stratejisti Jingyi Pan, "ABD piyasalarında Salı günü görülen sert yükselişler, nakit bulmaya yönelik sert hareketlerin kısa süreliğine durmasına yol açtı ve bu durum altın fiyatlarının Çarşamba günü erken saatlerde bir miktar destek bulmasını sağladı," dedi ve "Piyasaların bu denli volatil olduğu bir ortamda fiyatların dibi bulduğunu söylemek için henüz erken. Altın fiyatlarının güvenli liman talebinden dolayı yukarı yönde hareket etmesini bekliyoruz. Ancak çok kısa vadede fiyatlar sert düşüşler gösterebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Traderlar, koronavirüs salgının ekonomi hasarını durdurmaya çalışmak için atılan mali ve parasal adımların etkinliğini değerlendiriyor. Fed Salı günü kısa vadeli kredi piyasalarına müdahale edeceğinin sinyalini verirken, Trump yönetimi, Amerikan vatandaşlarına iki hafta içinde 1,000 dolar ya da daha fazla ödeme yapmayı da içeren 1.2 trilyon dolar tutarında bir planı görüşüyor.

Spot altın, erken saatlerde yüzde 1.2 kadar yükseldikten sonra Singapur saati ile 14:04'te yüzde 0.7 aşağıda ons başına 1,517.61 dolar seviyelerinde seyrediyordu. Metal Cuma günü itibariyle 1983'ten beri en sert düşüşünü yaşadığı haftayı tamamladı. Altın destekli Borsa fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Salı günü itibariyle üst üste üçüncü günde de düştü.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.9 düşerken, platin yüzde 0.6 geriledi ve paladyum yüzde 3.3 düştü.