Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, dolardaki zayıflamanın, koronavirüs aşısına ilişkin iyimserliğin artmasına karşın altının güvenli liman olarak cazibesini güçlendirmesi ile birlikte iki günlük kazancını korudu ve gümüş fiyatları yükselişini sürdürdü.

Moderna Inc.'nin Kovid-19 aşısı ilk denemede test edilen tüm hastalarda antikor üretti. Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Salı günü yaptığı açıklamada, koronavirüs vakalarındaki artıştan dolayı ABD ekonomisindeki toparlanmanın teklemeye başladığı uyarısında bulundu.

Bloomberg Intelligence analisti Eily Ong, hazırladığı notta, koronavirüsün yayılmasından kaynaklanan tehdidin, özellikle Batı'da hem altın hem de gümüş için güvenli liman yatırım talebini artırabileceğini kaydetti.

Gümüş vadeli kontratları, en son Eylül 2020'de görülen seviye olan ons başına 20 dolara doğru yükseldi. Gümüş bu yıl şimdiye dek önemli metaller arasında altından sonra ikinci en iyi performans gösteren metal konumunda.

Spot altın fazla değişmeyerek Londra saati ile 10:49'da ons başına 1,809.34 dolar seviyelerinde kaldı.

Spot gümüş yüzde 0.6 değer kazanırken, Comex piyasada gümüş vadeli kontratları yüzde 1.5 yükselerek ons başına 19.815 dolar ile Eylül 2016'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Platin de değer kazanırken, paladyum fazla değişmedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.4 düştü.

Commerzbank analisti Carsten Fritsch, "Fiyatlar Çarşamba günü zayıf dolardan ve aynı zamanda devam etmekte olan jeopolitik gerilimden destek buldu," dedi ve "ABD para birimi artık ABD'de artmakta olan koronavirüs vaka sayısından destek bulmuyor görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Saxo Bank emtia strateji müdürü Ole Hansen ise, "Mart ayındaki çöküşün ardından, gümüş şimdilerde dramatik bir V tipi toparlanmasını tamamlamış durumda," dedi ve "Yükselen altın, yükselen sanayi metalleri ve zayıf dolardan gelen mevcut üçlü destek, gümüşün altına göre ucuz konumunu daha da azaltmasına yardımcı olabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Altın destekli Borsa fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Salı günü itibariyle artışını 13'üncü güne taşıdı ve yeni bir rekor zirve daha yaptı. Gümüş destekli ETF'lerdeki varlıklar ise son dört günde ilk kez azaldı.

*ABD ile Çin arasındaki gerilim, ABD Başkanı Donald Trump'ın Hong Kong'a verilen ayrıcalıklı statüyü sonlandırmasının ardından artmaya devam ediyor.