Advertisement

Altın, yatırımcıların beklentilerin altında gelen enflasyon verisinin Fed’in sıkılaşma patikası üzerindeki etkisini değerlendirmesiyle geriledi.

Spot altın Çarşamba günü ABD Temmuz enflasyonunun beklentilerin altında gerileyerek Fed’in faiz artışlarında daha az agresif davranabileceğini işaret etmesiyle ilk etapta yükselirken günü yüzde 0,1 değer kaybıyla kapattı.

Bazı yatırımcılar sıkılaşma hızı patikasına dair tahminlerini düşürürken Eylül ayında yapılacak toplantıda 75 baz puan yerine 50 baz puanlık artışın en olası sonuç olacağını değerlendiriyorlar.

Yine de iki Fed yetkilisi beklentilerin altında gelen Temmuz enflasyonunun Fed'in daha yüksek faiz oranlarına ulaşma patikasını değiştirmeyeceğini vurguladılar.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari Çarşamba günü yaptığı açıklamada faizleri bu yıl sonuna dek yüzde 3,9 2023 sonunda ise yüzde 4,4 seviyesinde görmek istediği söylerken Fed’in önümüzdeki yılın ilk döneminde faizleri indireceğini beklemenin gerçekçi olmadığını belirtti.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans da enflasyonun “kabul edilemez derecede yüksek” olduğunu ve yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için yılın geri kalan döneminde ve önümüzdeki yıl faiz artışlarına devam edeceklerini söyledi.

“İyileşmeye rağmen, enflasyon hala Fed’in hedef seviyesinin çok üstünde ve tek bir veri bu görüşü değiştirmek için yeterli olmayabilir” diyen Kotak Securities Kıdemli Analisti Madhavi Mehta, “Gevşeyen enflasyonist baskılar aynı zamanda enflasyon hedge aracı olarak altına olan talebi de azaltıyor” değerlendirmesinde bulundu.