Advertisement

Altın, bir ayın en büyük yükselişini sergilemesi sonrası yatırımcıların bu hafta açıklanacak enflasyon verisinin değerli metalin yönüne dair verebileceği ipuçları aramasıyla düşüş yaşadı.

Haftanın üçüncü işlem gününde spot piyasada altının onsu 1.708 doların altını gördü.

Ekim ayı başından beri 1.700 dolar altında işlem gören spot altın zayıflayan dolar ve düşen tahvil getirilerinin ardından Salı günü bu sınırı aşmıştı.

Fed’in enflasyonu dizginlemek için uyguladığı agresif sıkılaşma artan sayıda yatırımcının dolara sığınmasıyla altın üzerinde baskı oluşturuyor. Mart ayında yılın en yüksek seviyesini gören değerli metal o tarihten bu yana yüzde 17 değer kaybetti.

Perşembe günü gelecek ABD enflasyon verilerinin faiz artışlarının yavaşlatılacağına dair sönük umutları daha da frenleyebileceği ve spot altını baskılayabileceği değerlendiriliyor.

IG Asi Piyasa Streatejisti Jun Rong Yeap, “Teknik analiz değerli metal için daha güçlü bir güvene işaret etse de bu durumun yaklaşan ABD enflasyon verisiyle onaylanması gerekecek. Alıcılar son zamanlardaki yükselişi haklı çıkarmak için beklentilerin altında bir enflasyonu oranı arayacaklar ve beklentilerin üstünde gelecek bir veri altının rallisinin yarıda kesilmesine neden olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan yatırımcılar ABD ara seçimlerinin sonuçlarını da takip edecek. Senato ve Temsilcileri Meclisi’ndeki güç dengesine yaşanacak bir değişiklik, ABD Başkanı Joe Biden’ın yasam gündeminin rayından çıkmasına neden olabileceği, dolar ve tahvil getirileri üzerinde etkili olarak değerli metal üzerinde olumsuz yönde baskı kurabileceği değerlendiriliyor.