Advertisement

Altın fiyatları, son bir aydaki en büyük değer kaybını yaşadıktan sonra ABD Hazine tahvili faizlerinin artmasıyla birlikte yatay seyrediyor.

Altın fiyatları, Demokratların Georgia’daki iki senato koltuğunu kazanmasıyla birlikte düşüşe geçerken 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin faizi de 10 baz puana yakın artış göstererek yüzde 1,05 seviyesine ulaştı.

Başkan Donald Trump’ın destekçilerinin Joe Biden’ın Seçiciler Kurulu toplantısını basmasıyla birlikte başkentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Altının yeni yıl rallisinde bir gerileme görülürken değerli metalin 2021 yılında yükselen enflasyon beklentilerinden destek bulabileceği düşünülüyor.

Altının zayıflığının kar realizasyonundan olduğu düşünülüyor fakat ABD Hazine tahvillerinin yükselmesi dolardaki zayıflamayı durdurdu. Altın, koronavirüs ve enflasyon endişeleriyle bu çeyrekte güçlü güvenli liman alımları görebilir. Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya

Altın fiyatları, salı günü yüzde 3’e yakın değer kaybettikten sonra salı günü ons başına 1.917,19 dolar civarında yatay seyrediyor.