Advertisement

(güncellendi)

Altının cazibesi, 2020 yılı boyunca her geçen gün daha da artıyor. Spot altın fiyatları ons başına 1,800 dolar seviyesinin üzerini gördü ve altın destekli Borsa fonlarına (ETF) yıl başından bu yana girişler, rekor kırılan 2009 yılının tamamını aşmış durumda.

Yatırımcılar, koronavirüs pandemisinin tüm dünyada ekonomileri neredeyse durma noktasına getirmesinin etkisi ile güvenli liman niteliğindeki altına yöneldiler. Bunun sonucu, merkez bankaların ve hükümetlerin yüklü tutarlardaki teşviklerinin de desteği ile, altın destekli ETF'lere kesintisiz girişler görüldü. ABD'de eyaletler Salı günü koronavirüs vaka sayısı ve hayatını kaybedenlerin sayısında rekor seviyeler açıkladı ve Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Salı günü yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınının yeniden yayılmaya başlamasının ABD ekonomisinin toparlanma hızı için tehdit oluşturabileceği uyarısında bulundu.

HSBC Securities (USA) Inc. baş değerli metaller analisti James Steel, hazırladığı notta, "Kovid-19'a yoğun bir yatırımcı tepkisi ETF varlıklarının rekor seviyelere yükselmesine neden oldu ve bu durum mücevher talebindeki düşüşün etkilerini giderdi ve geri dönüşüm işlemlerindeki artışları absorbe etti," dedi ve yatırımcıların artan risklere ve düşük faizlere tepki vermesi ile birlikte bu fonlara girişlerin devam etmesinin beklendiğini sözlerine ekledi.

Altın destekli ETF'lerdeki altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Salı günü itibarıyla 3,234.6 tona çıktı. Varlıklar 2020 yılında şimdiye dek 655.6 ton arttı ve bu artış, 2009'da gerçekleşen önceki tüm yıl için rekor artışın da üzerine çıktı. Varlıklar bu yılın her ayında artış gösterdi.

Spot altın fiyatları Kasım 2011'den bu yana ilk kez 1,800 dolar seviyesinin üzerine çıktıktan sonra Londra saati ile 09:36'da yüzde 0.2 yukarıda ons başına 1,798.55 dolar seviyesindeydi. Diğer değerli metallerden, spot gümüş ve platin yukarı yönde hareket ederken, paladyum fazla değişmedi.

Altın fiyatları ve borsa fonlarındaki varlıkların büyük ölçüde kazançlarını sürdürmesi bekleniyor. Goldman Sachs Group Inc. metalin önümüzdeki 12 aylık dönemde 2,000 doları aşarak rekor kırmasını beklerken, JPMorgan Chase & Co., yatırımcılara altın almaları tavsiyesinde bulundu.

Julius Baer Group Ltd.'de Next Generation Research'ün başkanı Carsten Menke, "Kısa vadeli fiyat riskleri, virüs kontrol altına alınmadığı sürece yukarı eğilimli kalacak" dedi.

HSBC'den Steel, "Kovid-19'a tepki niteliğindeki daha önce benzeri görülmemiş parasal ve mali teşvikler altın için iki yukarı yönlü faktöre neden oldu: likidite ve borç," dedi ve "Düşük faizler, bilanço genişlemesi dahil parasal genişleme ve küresel bazda yüklü mali harcamalar görülebilir bir gelecek için altının rallisini güçlendirecek ve sürmesini sağlayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Fed'den daha fazla destek yolda olabilir. Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, politika yapıcıların, eğer ekonomi daha fazla yardıma ihtiyaç duyarsa, muhtemelen ilave sözlü yönlendirme ve varlık alımlarına yönelebileceğini söyledi. Fed'in 2 numarası, CNN International'a yaptığı değerlendirmede, "Yapabileceğimiz daha fazla şey var" dedi.

Bu yılın ilk yarısında altın fiyatlarının rekor seviyeye yükseleceği tahmininde bulunan Australia & Mew Zealand Banking Group Ltd., altın piyasasının, düşük faizler, bol likidite ve zayıf dolar dahil, "neredeyse kusursuz koşullara" sahip olduğunu belirtti.

(güncellendi)