Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB), en azından bu yılın sonuna kadar bankalardan temettü ödemelerini durdurmalarını isteyebilir. Bu durum, dördüncü çeyrekte temettü ödemelerinin başlayabileceğini bekleyen yatırımcıların umutlarını azaltıyor.

AMB'nin denetim konseyinin bazı üyeleri, konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, ekonominin bankaların tekrar sermaye geri ödemeye başlamalarını makul kılacak denli açıklığa kavuşmadığını düşünüyorlar.

AMB'den bir sözcü konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Bloomberg'de geçen ay çıkan habere göre, BNP Paribas SA, hisse senetlerindeki sert düşüşü durdurabilmek için temettü ödemelerine tekrar başlama konusunda lobi yapıyor. Tarihi işlem rallisi, düzenleyici kuruluşların yardımları ve kapsamlı devlet kredi garantileri bazı bankaların kârlarının artmasını sağladı. İsviçreli UBS Group AG Salı günü yaptığı açıklamada, yıl sonuna doğru sermayeyi hissedarlara geri döndürebileceklerini kaydetti.

Konunun gizli olmasından dolayı ismini vermeyen kaynaklar, temmettü yasağının uzatılıp uzatılmamasına ilişkin nihai kararın önümüzdeki günlerde alınacağını kaydetti. Euro Bölgesi üye ülkelerinin bireysel düzenleyici kuruluşları, kaynaklardan ikisine göre, ödeme yapmak için AMB'nin denetlemesine doğrudan bağlı olmayan küçük bankalara izin verebilir. Kaynaklardan biri, bankaların sermayelerini korumak için ödemeleri nakit yerine hisse yoluyla yapmasının mümkün olduğunu belirtti.

AMB denetleyicileri Mart ayında bankalardan koronavirüsü pandemisi ortamında sermayelerini koruyabilmeleri için en azından Ekim ayına kadar temettü ödemelerini durdurmalarını istemişti. Bu adım bazı bankalar için oldukça sıkıntılıydı, ancak AMB bankalara, virüsün vurduğu firmalara kredi akışını sürdürmelerine yardımcı olmak için daha önce benzeri görülmemiş regülasyon kolaylıkları sağlayacaklarını işaret etmişti.