Advertisement

Konuyla ilgili bilgi sahibi iki kaynağın aktardıklarına göre, Avrupa Merkez Bankası koronavirüs krizi sonrası ödenmeyecek milyarlarca Euro değerindeki krediyle baş edebilmek için bir proje üzerine çalışıyor.

Proje, eğer artan işsizlik hane halkı gelirinde bir düşüşe yol açarsa ve krediler ödenemeyecek konuma gelirse, ticari bankaları olası bir ikinci krizden korumayı amaçlıyor.

Bilgi veren kaynaklardan biri AMB’nin batık kredileri üzerine alacak bir “kötü banka” kurulması için özel bir birim görevlendirdiğini aktardı. AMB kötü banka modeli üzerinde bir yorumda bulunmadı.

Euro bölgesinde neredeyse yarım trilyon Euro’ya ulaşan kredi borcunun tamamen ödenmesinin düşük bir ihtimal olduğu düşünülüyor. Resmi istatistiklere göre, bu borçlar içerisinde kredi kartı borçlar, araba ve ev kredileri bulunuyor.

Bir kötü banka kurulması AMB’de iki yıl önce tartışılmış ve sonrasında rafa kaldırılmıştı. Diğer bir kaynağın aktardığına göreyse AMB Başkanı Christine Lagarde çeşitli bankalara konu hakkında danıştı ve bazı Avrupa Birliği yetkilileriyle model hakkında görüştü.