Advertisement

Brüksel'de konuşan Holzmann 100 baz puanlık faiz artışının çok fazla olduğunu ve Ekim'de 75 baz puanlık artışı tercih edeceğini söyledi. Holzmann daha sonra Bloomberg'e verdiği mülakatta "Ekim'de minimum 50 baz puan artış olmalı. 100 baz puan olur mu? Olabilir ancak bu kadar hızlı artışa gerek olduğunu düşünmüyorum. En iyi tercih 75 baz puan olur" yorumunu yaptı.

Holzmann enflasyonu dizginlemek için faizleri büyümeye zarar verecek seviyelere yükseltmeye hazır olduklarını belirtti. Holzmann enflasyonda yükselişin bir süre daha devam edebileceğini dile getirdi. Analistler bu hafta açıklanacak Eylül ayı enflasyonunun yüzde 10'a yaklaşarak yeni rekor kırmasını bekliyor.

Holzmann enerji fiyatlarındaki sıçrama nedeniyle hanehalkına yapılan yardımların AMB'nin enflasyonu yüzde 2'lik hedefe döndürme çabalarıyla karışmaması gerektiği uyarısı yaptı, hükümetlerin toplumun en zayıf kesimine desteklemeye odaklanması gerektiğini belirtti.

AMB yetkilileri Ekim ayı toplantısında 75 baz puanlık faiz artışlarının devam edip etmeyeceğine karar verecek. Para piyasalarında 75 baz puanlık faiz artışı yüzde 100 olarak fiyatlanıyor.

Euro Bölgesi'nde tarihi yüksek enflasyon, bu oranda artışı teyit etse de resesyon tehlikesi nedeniyle bankanın temkinli hareket edebileceği de belirtiliyor.