Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu üyesi ve İtalya Merkez Bankası başkanı Ignazio Visco, koronavirüse yönelik mücadeledeki ilerlemelerin ekonomiyi destekleyebileceğine güvenmediğini belirtti.

İtalya Trento’daki bir ekonomi konferansında yaptığı sunumda, “Pozitif sürprizlere pek inanmam” diyen Visco, “Üretim ve dağıtım ile ilgili sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz” diye ekledi. Ayrıca aşının bulunma ihtimalinin ekonomideki belirsizliği düşürmeyeceğine dikkat çekti.

Visco, şimdilik mali teşvik paketlerinin tüketimi desteklediğini ve İtalya gibi ülkelerde deflasyon riskini azalttığını söyledi ve “Kamu harcamalarının artması şoka uğrayan ekonomilerin devamlılığı için gerekli” diye ekledi.

Son zamanlarda güçlenen euro’nun fiyatları aşağı yönlü baskılayacağından dolayı endişe verici olduğunun altını çizen Visco, bunun fiyat istikrarını tehdit ettiği takdirde, Avrupa Merkez Bankasının (AMB) müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

AMB konusunda kurulda bir uyumsuzluk olmadığını vurgulayan Visco, euro ile ilgili düşüncelerinin Yönetim Kurulu ile aynı doğrultuda olduğunu belirtti.