Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Boris Vujcic bankanın faiz artış döngüsünün büyük bölümünün geride kaldığını söyledi.

Vujcic Hırvatistan'da yaptığı konuşmada enflasyonun büyük oranda baz etkisiyle yavaşlamaya başladığını, çekirdek enflasyonun ise yüksek seyrinin sürdüğünü belirtti.

Hırvatistan'ın Merkez Bankası Başkanı olan Vujcic "Faiz artış döngüsünün büyük kısmı geride kaldı. Ancak çekirdek enflasyon yüzde 4'ün üzerinde kalmaya devam ederse daha fazla faiz artışı beklenebilir" değerlendirmesini yaptı.

AMB'nin çekirdek enflasyon yavaşlayana kadar 'temkinli' faiz artırımlarını sürdürmesi bekleniyor.
Citi ekonomistleri bankanın Mayıs ayı toplantısında 25 baz puan faiz artırmasını ve yaz sonuna kadar temkinli artışların devam etmesini bekliyor.

Bankanın dün yayınlanan anketinde Euro Bölgesi için enflasyon beklentilerinde gerilemenin 2. ayda da sürdüğü görüldü. 12 aylık enflasyon beklentisi Şubat'ta yüzde 4,9'dan yüzde 4,6'ya geriledi.

Bankacılık sektöründe son dönemde yaşanan çalkantı ve ekonomik belirsizlikler bankanın karar almasını zorlaştırıyor. AMB geçen Temmuz'dan beri toplam 350 baz puan faiz artırımına gitmişti. Şahin AMB üyelerinden Robert Holzmann Pazartesi günü verdiği mülakatta 50 baz puanlık artışın hala masada olduğunu söylemişti.