Advertisement

Türk Telekom, yılın ilk çeyreğinde 661 milyon lira net kar elde ederken, gelirleri yüzde 17 artışla 6,3 milyar liraya yükseldi.

Oyak Yatırım Türk Telekom'un ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde net kar açıkladığını, endeks üzeri getiri beklentisini koruduklarını belirtti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı; "Türk Telekom karını yıllık bazda %113 oranında arttırmıştır. Piyasa beklentisi 581mn TL iken OYAK beklentisi 601mn TL net kar açıklaması yönündeydi. TTKOM’un net karı bu dönemde finansal giderlerde yaşanan %39 oranındaki daralmadan olumlu etkilenmiştir.

Her ne kadar 1Ç20’de TL’de değer kaybı yaşanmış olsa da TTKOM Döviz açık pozisyonunu başarılı bir şekilde yöneterek 225mn dolara indirmiştir (1Ç19’da 2,6 milyar dolar açık pozisyon). Kovid-19 salgınının TTKOM’un faaliyetlerine olumsuz bir etkisi olmamakla birlikte özellikle genişbant internet tarafını olumlu etkilemiştir. TTKOM’un satış gelirleri %17 oranında artıp 6,3 milyar TL’ye ulaşırken bu büyümeye en yüksek katkı genişbant (+19%), mobil (+12%) ve uluslararası gelirlerden (+38%) gelmiştir.

Şirket 2020 yılı satış geliri büyüme beklentisini %14’ten %13’e indirirken FAVÖK beklentisini 12,4 milyar TL’den 12,4 – 12,6 milyar TL’ye yükseltmiştir. Şirketin revize ettiği 2020 beklentileri bizim tahminimiz olan %13 gelir büyümesi ve 12,3 milyar TL FAVÖK ile genel olarak uyumlu gözükmektedir. 2020 tahminlerimize göre 3,4x FD/FAVÖK ve 7,6x F/K çarpanları ile işlem gören ve hedef değerimiz olan 9 TL/hisseye göre %20 yükselme potansiyeli taşıyan TTKOM için Endeks Üzeri Getiri beklentimizi koruyoruz."

"AL TAVSİYEMİZİ KORUYORUZ"

İş Yatırım şirketin net karında görülen iyileşmenin en önemli nedeni olarak azalan kur farkı zararları ve borçluluğun öne çıktığını belirterek "Bizim tahminlerimizdeki sapmanın temel nedeni de beklentilerin altında gerçekleşen kur farkı giderleri oldu. Şirketin 1Ç20’de 100mn dolar tutarında yeni çapraz para swap işlemi gerçekleştirilmesi ve TL borçlanmasını arttırması neticesinde net döviz açık pozisyonu (finansal kiralama yükümlülükleri dahil), 2019 yıl sonundaki 813mn dolar seviyesinden 612mn dolar seviyesine geriledi." ifadesine yer verdi.

Sonuçlara piyasa tepkisinin beklentilerin üzerinde gelen net kar ve şirketin azalan net döviz açık pozisyonu nedeni ile hafif olumlu olmasını bekleyen kurum Türk Telekom için 8,5TL hedef fiyat ile AL tavsiyesini koruduğunu belirtti.

HEDEF FİYATI YÜKSELTTİ

Yapı Kredi Yatırım ise Türk Telekom için hedef fiyatını 9.2 TL'den 10.1 TL'ye yükseltti, tavsiyesini 'al' olarak sürdürdü.