Advertisement

Archegos Capital’in çöküşüyle birlikte yatırım bankalarının uzun süredir devam eden küresel hedge fun operasyonlarının da kârlılığı değişebilir.

Archegos’un batmasından en fazla zarar gören iki banka, Nomura ve Credit Suisse, özel varlık yönetim fonları ve hedge fon operasyonlarına sağladıkları finansmanı azaltmayı planlıyor.

Avrupalı düzenleyici kuruluşlar da bankaların bu tarz müşterilere finansman sağalyarak aldıkları riskleri incelerken, ABD’de konuyla ilgili bir ön soruşturma süreci başlatıldı.

Yatırım bankalarının içerisinde bulunan ilgili birimler bahsedilen bu gonlara nakit ve menkul kıymet sağlarken, aynı zaman işlemlerini de gerçekleştiriyor. Fakat Archegos’un çökmesiyle beraber, gözler bankaların bu müşteriyle kurdukları ilişkilerin ne kadar risk taşıyabileceğine çevrildi.

Statik marjdan dinamik marja geçiş

Avrupa’daki en büyük aracılardan biri olan Credit Suisse, gelecek aylarda bu fonlar ile kurduğu aracılık ilişkisini önemli derecede azaltmayı planlıyor. Müşterileri için swap anlaşmalarındaki teminat gerekliliklerini şimdiden artıran banka, aracılık kontratlarında daha sıkı kurallar uygulamayı da planlıyor.

Swaplar, türev işlemler gerçekleştiren Bill Hwang’ın hisselerde yüksek kaldıraçlı pozisyonlar almasını sağlayan araçlar arasında bulunuyordu. Archegos’un pozisyonları aniden değer kaybetmeye başlayınca, fon teminat tamamlama çağrılarını yerine getiremeyerek temerrüte düşmüştü. Credit Suisse, Archegos’un işlemlerinden dolayı 4,7 milyar dolarlık zarar etti.

Credit Suisse’in statik marjdan dinamik marja geçmesiyle beraber müşteriler daha fazla teminat yatırmak ve karlılıklarını düşürmek zorunda kalabilir.

Archegos’tan dolayı 2 milyar dolar zarara uğrayan Nomura ise daha önce marj finansman limitlerinde imtiyaza sahip bazı müşterileri için kaldıraçlı işlemlerde sınırlandırma getirdi. Uygulanan bu kısıtlamaların daha geniş kapsamlı bir değişikliğin habercisi olduğu düşünülüyor.

Morgan ve Deutsche, Archegos depreminden kıl payıyla kurtuldu

Archegos’un en büyük aracılarından biri olan Morgan Stanley, zararına satışların diğer yatırım bankalarını ağır zarara uğratmasından bir gece önce en riskli pozisyonlarından bazılarını hedge fonlarına satmıştı.

CNBC’nin haberine göre, Morgan Stanley Archegos’un ABD medya ve Çin teknoloji şirketlerindeki 5 milyar dolar değere ulaşan pozisyonlarını 25 Mart Perşembe akşamı küçük bir hedge fonu grubuna sattı.

Dünyanın en büyük varlık işlem merkezlerinden biri olan Morgan Stanley, bu felaketi hasarsız atlatırken, Deutsche Bank da elindeki Archegos pozisyonlarını bir hedge fona satarak depremden kıl payı kurtulan diğer bir banka olmuştu.

4 milyar dolar civarında Archegos pozisyonunu, fonun temerrüte düşmesinden kısa bir süre sonra, 26 Mart Cuma günü hedge fonlara satan Deutsche Bank, birçok bankaya milyarlarca dolara mal olan yıkımdan kurtulmuş oldu.