Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yatırımcıların Bank of America ve Wells Fargo'nun net kârlarının ciddi ölçüde azalmasını ve seçim öncesi ABD'nin koronavirüsün ekonomik etkilerine yönelik hayata geçirmeyi planladığı teşvik paketine dair iyimser beklentilerin azalmasını değerlendirmeleri ile geriledi.

Hisse senetleri bölge genelinde gerilerken, Avustralya pozitif ayrıştı. Avustralya Merkez Bankası guvernörü ülkede istihdamı teşvik etmek için daha uzun vadeli tahvil alımlarının değerlendirildiğini bildirdi. Avustralya'da Eylül ayında işsizlik beklenenden az olmasına rağmen artış kaydetti. Eylül ayında işsizlik oranı yüzde 6.9'a yükseldi. İstihdam ise 29,500 kişi azaldı. Beklenti istihdamın 40.000 kişi azalması yönündeydi.

Çin'de tüketici fiyat endeksi Eylül ayında gıda fiyatları öncülüğünde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.7 yükseldi. Üretici fiyat endeksi ise yüzde 2.1 azaldı. Ülkenin enflasyon sepetindeki temel kalem olan domuz eti fiyatları Ağustos ayında yüzde 52.6 yükselirken Eylül'de yüzde 25.5 artış kaydetti.

Çin Merkez Bankası (PBOC) koronavirüs pandemisinin yarattığı olumsuz etkilerden iyileşmenin devamlılığını sağlamak için finansal sisteme likidite enjeksiyonu gerçekleştirdi. PBOC bir yıllık orta vadeli kredi imkanı aracılığı ile bankacılık sistemine 500 milyar yuan (74 milyar dolar) likidite enjekte etti.

Endeks Özetleri

* Japonya'nın Topix Endeksi, yüzde 0.5 geriledi.
* Hong Kong’un Hang Seng Endeksi yüzde 1.2 azaldı.
* Şanghay Bileşik Endeksi, yatay seyretti.
* Güney Kore'nin Kospi Endeksi, yüzde 0.7 düştü.
* Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 0.8 yükseldi