Advertisement

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Japonya ve Güney Kore'de düşerken,Çin, Avustralya ve Hong Kong'da dalgalı bir seyir izledi.

Pazartesi günkü işlemlerde Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) likidite enjeksiyonunun piyasaları desteklemesine rağmen Washington ve Pekin arasında devam eden gerilimli artmosfer yatırımcıların odağında kalmaya devam ediyor.

ABD yönetimi, Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin Amerikan teknolojisine erişimini engellemeyi amaçlayan kısıtlamalarını artırdı ve şirketin 38 iştirakini ekonomik kara listeye aldı.ABD Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Huawei'nin ABD teknolojisiyle yazılımının kullanıldığı yarı iletken çip alımlarını engellemeyi amaçlayan ve mayıs ayında uygulamaya konan kısıtlamaların genişletildiği bildirildi. Huawei'nin 21 ülkedeki 38 iştirakinin de ekonomik kara listeye alındığı belirtilen açıklamada, şirket ve iştirakleri için ihracat kontrolüne tabi ögeleri içeren işlemlere yönelik lisans alma şartı getirildiği kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu kısıtlamaların, Huawei'nin Amerikan teknolojisi kullanılarak geliştirilen elektronik parçaları elde etmek için ABD ihracat kontrollerini aşma girişimlerini engellediği aktarıldı. ABD yönetiminin, Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin Amerikan teknolojisine erişimini engellemeyi amaçlayan kısıtlamalarını artırması ve şirketin 38 iştirakini ekonomik kara listeye alması da gerilimi derinleştirdi.

Endeks Özetleri

* Topix Endeksi, yüzde 0.5 düştü.
* S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.
* Güney Kore'nin Kospi Endeksi, yüzde 0.4 azaldı
* Hong Kong’un Hang Seng Endeksi, yüzde 0.2 geriledi.