Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya Borsaları yeni aya yön yokluğu sebebiyle özellikle teknoloji öncülüğünde birçok ABD hisse senedinin yükselmesinin ardından karışık bir seyirle başladı.

Avustralya hisse senetleri geriledi. Güney Kore hisse senetleri ise hükümetin 2021 bütçesini artırmaya hazırlanması ile yükseldi.

Bölgenin geri kalanında ise endeksler dalgalı bir seyir izledi.

Yuan ekonomideki toparlanmanın imalat verisi tarafından desteklenmesi ile 2019'un Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance'in ABD'deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarmasına yönelik kararname yayımlamasının ardından ByteDance'in varlıklarını satmasına Çin'den yasal engel geldi. Çin Ticaret Bakanlığı yurt dışına satışı gerçekleştirilmeden önce onay gerektiren ürünlerin listesini metin konuşma ve kişiselleştirilmiş öneriler ekleyerek belirtti. Bloomberg’in de konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberde, ByteDance’in artık herhangi bir satış anlaşması üzerinde hükümet iznine ihtiyacı olduğu ancak bunun tamamen bir yasak anlamına gelmediği bildirildi.

Endeks Özetleri

* Topix Endeksi yüzde 0.1 geriledi.
* Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 1.7 azaldı.
* Güney Kore'nin Kospi Endeksi, yüzde 1 yükseldi.
* Hong Kong’s Hang Seng Endeksi, yatay seyretti.
* Şanghay Bileşik Endeksi, yatay seyretti.