Advertisement
HABERLER ABONE OL

Asya Pasifik hisse senetleri Pazartesi günkü işlemlerde yatırımcıların Çin'den gelen ekonomik verileri değerlendirmeleriyle karışık seyretti.

Çin'de perakende satışlar Ekim ayında yıllık bazda yüzde 4.9 yükselerek beklentileri aştı. Sanayi üretimi de aynı dönem için yüzde 3.5 artış kaydetti.

Beklentiden iyi gelen ekonomik verilere rağmen Çin ana karasında Şanghay Bileşik ve Shenzen endeksleri negatif bölgede kaldı. Hong Kong'da da endeks yataya yakın negatif seyretti.

Öte yandan Güney Kore güçlü kazanım elde etti. Çip üreticisi SK Hynix'in hisselerinin yüzde 4 artmasıyla Kospi endeksi yüzde 1'den fazla yükseldi.

Japonya'da Nikkei 225 endeksi de pozitif seyretti. Endeksteki yükselişte SoftBank Group hisselerinin yüzde 1'den fazla artması destekleyici oldu.

Japonya'nın öncü büyüme beklentileri açıklandı. Temmuz-Eylül dönemi için ülkede yıllıklandırılmış bazda yüzde 3 daralma beklendiği bildirildi.

Avustralya'da Kovid-19 vakaları rekor seviyelere ulaşırken, ülkede günler sonra iki doz aşı olmayanlara yönelik kısıtlama önerileri kabul edildi. Aşısız yaklaşık 2 milyon kişi bugünden itibaren 10 gün boyunca bazı zortunlu haller dışında evden çıkamayacak. Aşısızların sadece gıda alışverişi ve işe gitmek için evden çıkmasına izin verilecek. Aşısızların hali hazırda kuaföre, restoranlara ve sinemalara gitmesi yasaktı.