Advertisement

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde ABD'de açıklanacak tüketici enflasyonu öncesinde yön bulmakta zorlandı.

ABD'de önceki ay yıllık enflasyon yüzde 7 olarak kaydedilmiş ve Haziran 1982'den bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı. 39 yılın zirvesine çıkan enflasyon verisi Fed'in agresif sıkılaşma beklentilerini desteklemişti.

Bugün açıklanacak ABD enflasyon verisi öncesinde Çin ana karasında endekslerde yön negatifti .Hong Kong Borsası ise kazanım bölgesinde. Çinli emlak geliştirme devi Evergrande Group Perşembe günü sabah seansında yüzde 4'den fazla yükseldi.

Japonya'da Nikkei 225 endeksi yükseldi, Topix endeksi ise dalgalı seyrediyor. Avustralya borsası yataya yakın yükseldi.

Altın, yatırımcıların ABD enflasyonuna odaklanmasıyla kazançlarını dördüncü güne taşıyarak son iki haftanın en yüksek seviyelerinde işlem görüyor. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen dolar/TL’deki gerilemeyle 800 TL sınırında bulunuyor.

Altın yatırımcıları da perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklandı. Bloomberg anketine katılan ekonomistler Ocak ayında ABD’de enflasyonun yüzde 7,3’e tırmanacağı görüşünde.

Öte yandan, piyasalar Fed’in baharda art arda iki faiz artırımı gerçekleştirmesini fiyatlamaya başladı. Bloomberg’in opsiyon kontratlarının fiyatlamasından yaptığı hesaplamalara göre, traderlar Mart ve Mayıs ayında 25 baz puanlık faiz artırımına kesin gözüyle bakarken Mart ayında yüzde 28 ihtimalle 50 baz puanlık bir artırım olacağını düşünüyor.

Philip Nova Kıdemli Emtia Stratejisti Avtar Sandu, beklenenden yüksek gelen enflasyonun altını destekleyeceğini fakat faiz artırımlarının faizsiz bir varlık olan altın için fırsat maliyetini artıracağını söyledi.

Ons altın fiyatı

Ons altın, haftaya 1.807 dolar civarında başladıktan sonra art arda dört günü de kazançla kapattı. Hafta başından bu yana yüzde 1,4 yükseliş kaydeden değerli metal, perşembe günü enflasyon verisi öncesinde 1.834 dolar civarında işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Haftaya 788 TL seviyesinde başladıktan sonra salı günü 800 TL’nin üzerini gören gram altın, haftanın kalanında dar bir bant aralığında dalgalı bir seyir izledi. Gram altın, perşembe günü küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen dolar kurundaki düşüşle 798 TL civarında bulunuyor.