Advertisement

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Çarşamba günkü işlemlerde karışık bir görünüm sergiledi.Avustralya ekonomisi yılın birinci çeyreğinde beklentilerin üzerinde büyüme kaydetti.

Avustralya ekonomisi yılın birinci çeyreğinde yüzde 1,8 düzeyinde büyüyerek pandemi öncesi seviyelere döndü.

Bölgede Japonya endeksleri Nikkei 225 ve Topix'in yükselişine Güney Kore'de eşlik ederken, Çin ana karasında Shenzen ve Şanghay endeksleri negatif ayrıştı.

Japonya'da endeksler Salı günü itibariyle Malezya'da başlayan karantina önlemleri sebebiyle üretimi durdurmalarına rağmen Toyota ve Honda tarafından desteklendi.

ABD-Çin temasları

Geçtiğimiz hafta ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He arasında ticaret anlaşmasına ilişkin gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından, bir temas da ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He arasında gerçekleşti.

İkilinin yaptıkları videokonferans görüşmesinde ABD ve Çin arasındaki ekonomik ilişkilerin 'çok önemli' olduğu konusunda hemfikir oldukları belirtildi.

Haberde ayrıca makroekonomik durum ve çok taraflı işbirliğinin de liderlerin görüşmesindeki ana başlıklar arasında olduğu belirtildi.