Advertisement

Bloomberg Milyarderler Endeksine göre Hintli milyarder iş adamı Mukesh Ambani , 23 Aralık itibariyle kişisel servetine 17 milyar dolar ekleyerek net varlığını  61 milyar dolara taşıdı. Amazon'un kurucusu Jeff Bezos’un 13.2 milyar dolar kaybederken, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın servetini  11.3 milyar dolar büyütmesi ile karşılaştırıldığında, Asya’nın en zengin kişisi olan Mukesh Ambani’nin iyi bir yıl geçirdiği söylenebilir.

Ambani’nin servetindeki bu güçlü artış ise bu yıl kurucusu olduğu ve çekirdek faaliyet alanı petrol işleme ve petrokimya işinden tüketici ürünlerine yönelmeye başlayan Reliance Industries Limited’in hisselerinin %38'lik bir artış göstermesi sayesinde oldu. Reliance'ın hisse senetlerindeki artış, söz konusu dönemde Hindistan hisselerinin gösterge endeksi S&P BSE Sensex'teki artışın neredeyse iki katı oldu.

Yatırımcılar, telekomünikasyon ve perakende gibi daha yeni sektörlerin değer kazanacağı beklentisi ile paralarını Reliance’a koyuyorlar. Amazon.com Inc. gibi şirketlerle rekabet edebilmek için yerli bir e-ticaret devi oluşturmak amacıyla, Ambani, kuruluşundan üç yıl sonra Hindistan'ın 1 numarası olan kablosuz telefon işine çoğu borçlanma ile elde ettiği paradan yaklaşık 50 milyar dolar yatırdı.

Mumbai’de 3 milyar dolarlık fon yöneten TCG Asset Management'ın baş yatırım sorumlusu Chakri Lokapriya’ya göre, Ambani liderliğiyle Reliance’ın kaderini sadece petrol ve doğalgazda değil, telekomünikasyon ve perakende de değiştirdi ve Lokapriya yakın zamanda e-ticarette de Reliance’ın hikayesinin değişmesini bekliyor.