Advertisement

Asya para birimleri ve Borsalar ABD borsalarını takip ederek geriledi. Hazine tahvilleri karışık seyrederken 10 yıllık ABD tahvil faizi Eylül 2017'den beri en düşük seviyeye geriledi.

Tokyo'daki SMBC Nikko Securities'de Gelişen Piyasa Kıdemli Ekonomisti olan Kota Hirayama "Yatırımcıların odak noktası ABD tahvil faizlerinden hisse senetlerindeki zayıflığa kayıyor. Bu da Asya paralarına baskı yapıyor" değerlendirmesini yaptı. Uzman, Güney Kore wonu ve Tayvan dolarının ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına en duyarlı para birimleri olduğunu kaydetti.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi % 0.2 artışla 1,207.94 puan olurken MSCI AC Asya Pasifik Endekxsi % 0.7 düşüşle 152.75 puan oldu

Dolar bugün won karşısında % 0.7, Hint rupisi karşısında % 0.3 yükseldi. Çin yuanı ve Tayland bahtı bugün yatay seyretti. Endonezya rupisi 5 seansta ilk kez geriledi. Ülkenin hisse senedi piyasalarından çıkış, bu düşüşte etkili oldu.

Malezya ringiti 6 ayın en düşük seviyelerine yakın seyretti. Filipin pesosu risk algısındaki azalma ve küresel tahvil faizlerindeki düşüşle 3. günde de geriledi.