Advertisement

Avrupalı merkez bankaları, Çarşamba günü bankalar için dolara ucuz erişim sağlayacak. Yatırımcılar söz konusu girişimin koronavirüs tarafından tetiklenen finans krizi hafifletmesini umuyor.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), İsviçre Merkez Bankası (SNB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) Fed ile koordine şekilde yürütülen swap ayarlamaları kapsamında sisteme likidite sağlayacak. Bankalar 84 gün boyunca -küresel ticaret ve finans için kritik öneme sahip olan- ABD Doları cinsinden borçlanabilecekler.

Koronavirüsün tetiklediği ekonomik hasarın 2008 yılındaki erimeyi hatırlatan bir finansal krize dönüştüğünün en son sinyali dolara yönelik yüksek talep oldu. Finans piyasalarındaki tansiyonun göstergesi olan dolar cinsinden 3 aylık Libor faizi Salı günü 2008'den beri görülen en sert yükselişini yaptı.

ABD'de 1.2 trilyon dolarlık teşvik teklif edilmesi ve Avrupa Birliği'nin (AB) ortak tahvil satışını değerlendirmesine rağmen, hisse senetlerindeki sert düşüş Çarşamba günü de sürdü.

Commerzbank AG tahvil strateji birimi yöneticisi Christoph Rieger, "Swap hatlarının yardımı dokunabilir. Dolar fonlamasının ne kadar pahalandığı ve volatilite hesaba katıldığında çok önemliler." dedi.  

Dolar operasyonları Fed'in faiz oranını sıfıra indirmesini de içeren acil durum adımları çerçevesinde Pazar günü açıklandı. İhtiyaç olduğu sürece haftalık olarak devam edecek.