Advertisement

Avrupa piyasalarında işlem gören hisse senetleri, yatırımcıların şirketlerin açıkladığı kâr rakamlarını hazmetmeleri ve dikkatlerini ABD ile Çin arasında artan tansiyona ilişkin endişeler yerine AB kurtarma fonunun getirdiği pozitif ivmeye çevirmeleri ile birlikte yükseldi.

Gösterge Stoxx Europe 600 Endeksi, oto üreticileri, kişisel ürünler ve gıda hisselerinin desteği ile Londra saati ile 08:08'de yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Defansif hisseler olan sağlık hizmetleri ve kamu hizmet grubu diğerlerinin gerisinde kaldı. İsviçreli ilaç devi Roche finansallarının tahminlerin gerisinde kalması ile yüzde 1.8 düşerken, Unilever beklentileri aşması ile birlikte yüzde 8 değer kazandı.

Yatırımcıların kâr rakamları ve Avrupa Birliği (AB) liderlerinin kurtarma fonu konusunda anlaşmaya varmasına odaklanmaları ile birlikte, piyasalar bir dizi potansiyel olumsuz gelişmeye kayıtsız kalabildi. Bu gelişmeler arasında Kovid-19 salgınının küresel bazda yayılması, ABD ve Çin arasında gerginliğin artması ve ABD'nin yeni teşvik paketine ilişkin belirsizlik yer alıyor.

Comdirect Bank AG stratejisti Andreas Lipkow, "Devam eden kâr sezonu ile birlikte, piyasa katılımcıların güveni şaşkınlık verici," dedi ve "Karışım şu anda çok patlayıcı ve ucuz hisse senedi piyasaları oldukça geride kaldı. Bu ortamda, hisse senedi piyasaları halen oldukça iyi tutunuyor ve bunun nedeni de AB zirvesinden çıkan anlaşma" şeklinde görüş bildirdi.