Advertisement

Avrupa hisse senetleri, pozitif şirket kâr açıklamaları ve küresel büyümenin koronavirüsün etkisini yenecek kadar güçlü olduğuna ilişkin yatırımcı iyimserliği ile birlikte tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, petrol, madencilik ve bankacılık gibi çevrimsel hisselerin yükselişe öncülük etmesi ile birlikte yüzde 0.5 tırmandı. Kâr rakamları, endeksteki yukarı yönlü harekete en büyük katkıyı veren şirketlerdeki yükselişlerin temel sebebiydi. Total SA, dördüncü çeyrek rakamlarının tahminlerin tümünden daha iyi çıkmasının ardından yüzde 2.9 yükseldi. Sanofi, önemli bir ilacının 2020 yılında kârın artmasına destek olmasının beklenmesi ile yüzde 2 değer kazandı. UniCredit SpA, geri alımla ve temettülerden dolayı yatırımcılara daha güçlü bir getiri sağlaması ile birlikte yüzde 4.8 prim yaptı.

Avrupa hisse senetleri koronavirisün yayılmasına ilişkin endişelerle birlikte geçen hafta sert düşüşler yaşarken, traderlar, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) henüz ispatlanmış bir tedavi aracı olmadığını açıklamasına karşın virüse yönelik aşı geliştirilmekte olduğuna ilişkin bir dizi haberin etkisi ile risk almaya başladı. Küresel ekonominin gücünü anlayabilmek için şirketlerin görünümlerini analiz eden yatırımcılar bugün hoş sürprizlerle karşılaştı.

Joh Berenberg Gossler & Co. çoklu varlık strateji ve araştırma müdürü Ulrich Urbah, "Şu anda iyi haberler birikiyor ve son iki günde risk varlıkları pozisyonlarımızı artırdık," dedi ve Hisse senetleri tahvillere nazaran çok daha cazip ve şu an için ekonomik veriler güçlü kalmaya devam ediyor. Ancak koronavirüsün büyüme verileri üzerinde geçici bir süreliğine olumsuz etkisi olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Diğer bir önemli piyasa destekçisi de yüzde 9.8 yükselen ArcelorMittal idi. Şirket bu yıl çelik talebi görünümü konusunda daha iyimser olduğunu ve Çin'de patlak veren koronavirüs salgının etkisinin sadece kısa bir süreliğine hissedilmesinin beklendiğini kaydetti.

Lugano'da Colombo Wealth SA  baş yatırım yetkilisi Alberto Tocchio, "Piyasa virüs konusunu bir kenara koymayı tercih ediyor, muhtemelen durumun biraz belirsiz olmasından dolayı," dedi ve "2020 çok ilginç bir yıl olacak ve önceki yıllara göre volatilite çok daha fazla görülecek. Ancak şimdi rallinin tadını çıkaralım" değerlendirmesinde bulundu.

Tocchio, hisse senedi piyasasında satış dalgasının biraz "aşırı" olduğunu hissetttiğinden, geçen Cuma'dan beri hisse senedi aldığını ve bu haftanın başında hisse senetlerinde put opsiyonları kapadığını sözlerine ekledi.