Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Burberry Group Plc ve Credit Suisse Group AG hisselerindeki düşüş ile birlikte yatay bir seyir izledi ve yatırımcıların dikkatlerini bugün TSİ 16:30'da açıklanacak olan ABD istihdam verilerine çevirmesi ile birlikte tüm zamanların en yüksek seviyesi yakınında kaldı.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 08:10'da yüzde 0.1 aşağıda seyrediyordu. Credit Suisse hisseleri, banka CEO'su Tidjane Thiam'ın istifasının ardından yüzde 5 düştü. Karlarını açıklayan şirketlerden, Burberry, koronavirüsün Çin'deki satışları olumsuz etkilemesinden dolayı bu yıl için finansal yönlendirmesini geri çekmesinin ardından yüzde 3.1 geriledi. Kozmetik firması L’Oreal SA, satışlarının dördüncü çeyrekte tahminlerinin üzerinde çıkmasının ardından yüzde 2.8 yükseldi, ancak firma koronavirüsten dolayı kısa vadeli bir olumsuzluk yaşanacağına dikkat çekti.

Avrupa hisse senetleri Ocak sonunda koronavirüse ilişkin endişelerden dolayı düşerken, Euro Stoxx 600 Endeksi, yatırımcıların küresel ekonominin virüsün etkisini giderebilecek denli güçlü olduğu yolundaki iyimserliğinden dolayı Aralık 2016'dan bu yana en iyi haftalık performansını gerçekleştirmeye yöneldi. ABD başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in birinci faz ticaret anlaşmasına olan taahhütlerini tekrar teyit etmeleri ile birlikte, ticarete ilişkin iyimserlik de hisselere yardımcı oldu. Ancak bazı yatırımcılar halen temkinli.

Edison Group baş yatırım stratejisti Alastair George, "Özetle şöyle bir fikir var; virüsün nihayetinde grip gibi bir hastalıktan daha kötü olmayacak," dedi ve "Şu anda piyasa bunu fiyatlıyor ve sanırım piyasaları bu denli agresif fiyatlamak için biraz fazla belirsizlik olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.