Advertisement

UluslararasıPara Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) direksiyonuna geçmeye hazırlanıyor. Böylelikle, ilk kez bir kadın başkan ilave teşviklere ihtiyaç duyan Euro Bölgesi'nin para politikasını yönetecek.

Lagarde, 31 Ekim'de 8 yıllık görev süresi dolacak AMB Başkanı Mario Draghi'nin yerine aday gösterildi. Avrupalı liderler Salı günü, Brüksel'de saatler süren aralarında Avrupa Komisyonu başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in de getirilmesini içeren bir sizi üst düzey atama görüşmelerinin ardından yönlerini, bir dönemin hukukçusu ve Fransa maliye bakanlığı görevini de yürütmüş olan 63 yaşındaki Lagarde'a çevirdi.

Lagarde, yaptığı açıklamada, "aday gösterilmekten onur duyduğunu" ve AB kanun yapıcılarının atamasını onaylamasına dek IMF'deki sorumluluklarına ara vereceğini duyurdu.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, "Lagarde, IMF'de elde ettiği tartışmasız liderlik rolünden dolayı seçildi ve her kim bunu yapabiliyorsa AMB'yi de yönetebileeğini düşünüyorum" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, "Lagarde AMB için kalite ve yeterliliğe sahip. Piyasalarda güvenilirliği var" değerlendirmesinde bulundu.