Advertisement
HABERLER ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB) üst üste iki toplantıda 75'er baz puanlık faiz artışı kararı alırken, bankanın şahin yöneticilerinden Klaas Knot'a göre bir sonraki toplantıda da 75 baz puanlık artış masada.

AMB Yönetim Konseyi Üyesi Klaas Knot, Pazar günü ülkesi Hollanda'da bir televizyon kanalına verdiği söyleşide AMB'nin bir sonraki hamlesinin 50 ile 75 baz puan arasında bir artış olabileceğini söyledi.

Knot, bir sonraki toplantıda da önemli düzeyde bir adım atacaklarını belirtti. Knot, AMB'nin enflasyonla mücadelesi konusunda "Henüz devre arasına bile gelmedik" ifadelerini kullandı.

Knot AMB'nin önümüzdeki yılda da para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceği mesajını verdi.

AMB faizi 2009'dan bu yana en yüksek seviyeye çıkarmıştı

Son toplantıda AMB, faizleri 75 baz puan artışla 2009'dan bu yana en yüksek seviyeye çıkarmıştı.

Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynaklara göre AMB üyeleri 75 baz puanlık faiz artışını oybirliği ile almadı, üç üye 50 baz puanlık faiz artışından yana oy kullandı.

Üyeler gelecekteki faiz artışlarına ilişkin işaret vermemeyi de tartıştı.

Bloomberg'e konuşan kaynaklar, bazı AMB üyelerinin “nötr faize ilerlemeye” yönelik bir değerlendirmenin metne konulmasını tartıştığını belirtirken bu görüşün “faiz artışında yavaşlama olarak yanlış anlaşılmaya yol açabileceği” endişeleri de dile getirildi.

AMB karar metninde gelecek toplantılarda faiz artışlarının süreceği belirtilirken artışların boyutuna dair bir sinyal verilmemişti.

Kararın ardından Lagarde, ekonomik aktivitenin 3. çeyrekte önemli ölçüde yavaşladığını ve muhtemelen 4. çeyrekte ve 2023’ün 1. çeyrekte daha da yavaşlayacağını söyledi.

Merkez bankasının son politika kararlarını açıklamasının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında Lagarde, “Bu yılın geri kalanında ve gelecek yılın başında daha fazla zayıflama bekliyoruz” dedi.

Lagarde, ekonomik büyüme görünümüne yönelik risklerin “açıkça aşağı yönlü” olduğunu belirtti.

Ukrayna savaşına atıfta bulunan Lagarde, arz yönlü sıkıntıların daha da kötüleşebileceğini öngördü. “Enerji ve gıda maliyetleri ısrarcı şekilde beklentilerin üzerinde kalabilir” diyen Lagarde'a enflasyona yönelik riskler yukarı yönlü.