Advertisement

Ülke tahvilleri için talep, İrlanda'nın aralarında İngiltere'nin olduğu bazı ülkelerin tahvil satışına rağmen, rekor yatırımcı talebi çekmesi ile birlikte azalma işareti göstermiyor.

İrlanda tahvillerine 70 milyar eurodan (79 milyar dolar) fazla, İngiltere tahvillerine 70 milyar sterlinin (88 milyar dolar) üzerinde ve İspnaya tahvillerine 78 milyar euro civarında talep geldi. Tüm bu arzlar ve aynı zamanda Yunanistan'ın tahvilleri bankalar yoluyla satılıyor.

Merkez bankalarının desteklediği tahvil piyasaları, özelllikle sendikasyon tahvilleri olmak üzere tahvil satışları yüksek talep görüyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB) geçen hafta acil pandeki tahvil satış programını 600 milyar euro artırırken, Pantheon Macroeconomics baş İngiltere ekonomisti Samuel Tombs'a göre, İngiltere Merkez Bankası'nın gelecek hafta parasal genişleme programını 100 milyar sterlin artırması bekleniyor.

Commerzbank AG stratejistleri Christoph Rieger ve Cem Keltek, "Bazı çevre ülkeler, elverişli AMB sonrası ortamından faydalanmaya karar verdi" dedi.

Almanya ve Finlandiya, sırasıyla 30 ve 20 yıllık tahvillerde benzer arzları yürüteceklerini açıkladılar.

Ancak merkez bankalarının desteği yanında, son satış dalgasının ardından, gelişmiş ülke tahvilleri ucuz hale geldi. 30 yıl vadeli İngiltere tahvillerinin (Salı günü arz edilen tahvillere benzer) faizi bu ay 20 baz puan düştü. Yatırımcılar, İngiltere Merkez Bankası parasal genişlemesini artırırsa düşecek olan bu faiz oranlarından faydalanmak istiyor.