Advertisement

Koronavirüs salgınının yavaşlaması ile birlikte Avrupa tedbirleri gevşetilmeye ve temkinli bir şekilde iş aktivitesine geri dönmeye başlıyor.

Haftalar sonra ilk kez Berlin'de Almanya Casus Müzesi ziyaretçilere kapılarını açıyor, Roma'da barlar paket servis hizmetine başlıyor, Viyana'da ise berber salonları açılmaya başlıyor.

İtalya, İspanya, Yunanistan, Portekiz ve Almanya'nın Pazartesi günü kısıtlamaları gevşetmeye gitmesi ile Avrupa kamusal yaşamın düzenini 'yeni normale' göre kuruyor. Bu düzen daha yavaş ve eskiye göre daha az dinamik olacağı belirtilirken, kısıtlamaların haftalar hatta aylarca devam edeceği düşünülüyor.

Yapılan hamleler ekonomi üzerindeki baskıyı hafifletirken, geri dönüşlerin kısmi açılmalar kapsamında gerçekleştirilmesi işletmelerin hala eski düzenden uzakta olduğunu gösteriyor.

Avrupa Merkez Bankası tarafından Cuma günü yayımlanan hafif şiddetli senaryoda, Euro Bölgesi'nin bu sene yüzde 5 daralacağı öngörülüyor. Daha ciddipotansiyel sonuçlarda ise yüzde 8 ila yüzde 12 arası daralmalar ve 2022'den önce üretimde pandemi öncesi seviyelere gelinememesi olasılıkları üzerinde duruluyor.