Advertisement

Avrupa'nın en büyük şirketlerinin ilk çeyrek bilançoları bu hafta boyunca gelmeye başlayacak. Piyasa katılımcıları Covid-19 pandemisinin bölgenin büyük ekonomilerini karantinaya sürüklemesinin ardından yıllardan beri görülecek en kötü rakamların kaydedilmesini bekliyor.

Lazard Asset Management Avrupa hisse senedi portföy yöneticisi Aaron Barnfather, "Berbat bir bilanço dönemi olacağı besbelli. Batılı ekonomiler daha önce bu tarz bir kalp krizi geçirmedi. Ekonomik büyüme, tarihte belki savaş hariç hiç bu şekilde durmadı. Bu yüzden ortamın nasıl olacağına ilişkin yüzde 100 güven duymak aşırı derecede zor." dedi.

Lüks ürün devi LVMH, yonga parçası üreticisi ASML Holding NV ve kozmetik grubu L'Oreal SA gelecek günlerde bilanço sezonunu açacak az sayıda şirket arasında bulunuyor. Sonraki hafta ise daha fazla şirket kar açıklayacak. Karamsarlığı etkisiyle bu krizden ilk kimin çıkacağını değerlendirmeye çalışan yatırımcılar şirket bilançolarına ve yılın kalanına ilişkin görünümlerine odaklanacak.

Yatırımcıların odaklanacağı noktalar arasında şirketlerin kar görünümleri, kar payları, bilançoları, hisse geri alımları ve yönetici ödenekleri yer alıyor.