Advertisement

Çin'in en büyük ticaret partnerleri olan Yeni Zelanda ve Avustralya'nın para birimlerinin Çin ekonomisindeki zayıflık karşısında en kırılgan paralar olduğu belirtiliyor.

Çin Yeni Zelanda ve Avustralya'nın en büyük ticaret ortakları..Yeni Zelanda'nın ihracatının yaklaşık %24.9'u, Avustralya'nın ihracatının üçte biri buradan yapılıyor.

Dünyanın en büyük demir cevheri tüketicilerden olan Çin'den gelen talebin zayıflamasının, dünyanın en büyük demir cevheri ihracatçılarından Avustralya ekonomisine baskı yapması bekleniyor.

Capital Economics bir raporunda en büyük düşüşlerin Avustralya ve Yeni Zelanda para birimlerinde olacağını öngördü. Kurum "Yavaşlamanın devam edeceğini düşündüğümüz Çin ekonomisine bağımlılığı nedeniyle en büyük düşüşün bu para birimlerinde olmasını bekliyoruz" ifadesini kullandı. Kurum, bu kapsamda demir cevherinin de en kötü performans gösteren emtia olacağı ve her iki para biriminde zayıflığın devam edeceği tahmininde bulundu.

Kurum, ABD ve Çin arasında ticaret anlaşmasının bu para birimlerini detekleyeceğini ancak rallinin kısa süreli olabileceğini öngördü. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'de büyüme 2017'de %6.8 iken geçen sene %6.6'ya gerilemiş, bu 28 yılın en yavaş büyümesi olarak kayda geçmişti. 
 
FXTM'de Kur Stratejisti olan Jameel Ahmad Kanada dolarının da emtiaya bağlı para birimi olması nedeniyle baskı altında olabileceğini öngördü.

Uzman CNBC'ye yaptığı değerlendirmede "Çin'in talebinin azalma endişesiyle petrol fiyatlarının dip yaptığı bir senaryoda aralarında Kanada doları, hatta Rus rublesinin de olduğu emtiayla ilişkili para birimleri baskı altında kalacak" ifadelerini kullandı. Ahmad ayrıca Malezya ringiti, Endonezya rupisi ve Singapur dolarının da Çin ekonomisine karşı duyarlı olduğunu vurguladı.

Avustralya doları bu sene Çin ekonomisine dair endişelerle sert düştü.