Advertisement

Gerçek Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Sucu, araç hasarlarının onarımında öncelikle orijinal parça şartı getirilmesini Bloomberg HT'ye değerlendirdi.

Sucu, yedek parça zammının yüzde 41 olduğunu, bu sebeple önümüzdeki yıl sigorta fiyatlarının bu durumdan etkileneceğini söyledi.

Sucu, “Örnek vermek gerekirse; B segmenti bir aracın kaputunun masrafı 10 bin TL, far ise 13 bin 800 lira oldu. Poliçe, yedek parça, sigorta hepsi birbiri ile dengeli bir şekilde artacak” diye ekledi.

“Araç fiyatlarında Ocak ayında da bir artış olabilir”

Kur artışının araç fiyatlarını üzerinde etkisini de değerlendiren Sucu, “1 Ekim’de 524 bin TL olan araç 1 Aralık’ta 774 bin TL oldu. Kur artışı böyle devam ederse ocak ayında da araç fiyatlarında yeni bir artış söz konusu olacaktır. Fiyatlar oldukça arttı. Bugün itibariyle yüzde 45 ve 50 ÖTV’li araç piyasada yok.

Sıfır otomobillerle paralel olarak ikinci el fiyatlarının da yükseldiğini söyleyen Sucu, “Şu an için 2. ele talep var. Çünkü sıfır arabada bulunulabilirlik problemi var. Bir bayimizde 150 araç satmamız gerekirken bize verilen araç sayısı 18” dedi.

“ÖTV düzenlemesi için araç bulunması gerekli”

Sucu ayrıca, “ÖTV düzenlemesi yapılmak isteniyor ama araç bulunmadığı için işe yaramaz. ÖTV ile ilgili bir düzenleme olursa, otomobiller 100 bin ile 150 bin TL arasında ucuzlayacaktır" dedi.