Advertisement

SEFER YÜKSEL

Hafta sonu Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Merkez Bankası başkanlığında yaşanan sürpriz değişimin piyasalarda yankıları devam ederken, bankacılar kredi ve mevduat faizlerinde sınırlı artış bekliyor. Bloomberg HT'ye konuşan beş üst düzey bankacı, haftanın ilk iki işlem gününde bankaların müşterilerinin hareketlerini gözlemlediğini, mevduat ve kredi faizleri tarafında fiyatlamada kısa zamanda çok büyük bir değişiklik beklemediklerini söylediler. Bankacılara göre, bankasına göre değişmekle birlikte mevduat ve kredi faizlerinde en fazla 0.50-1 puan arasında bir değişim yaşanabilir.

"Mevduat müşterisi faiz artacak diye gecelik faizde bekletiyor"

Merkez Bankası'nın geçen hafta yaptığı 2 puanlık faiz artırımının mevduat faizlerine bankasına göre değişmekle birlikte 0.5-0.75 puan yansıdığını belirten bankacılar, bireysel ve küçük mevduatta faizlerin bankasına göre 17.25-18, daha yüksek tutarlarda ise yüzde 18.75-19'lara kadar fiyatlama görüldüğünü söylüyor. Bankacılar son yaşanan gelişmenin ardından bir çok mevduat müşterisinin ise 'faizler artacak' beklentisiyle parayı gecelik faizde beklettikleri bilgisini verdiler.

"Kredi tarafında her müşteri aksiyonları izleniyor"

Bankacılara göre, kredi tarafında alınan aksiyonlar ise bankadan bankaya değişirken, bankalar müşterilerinin de aksiyonlarını görmek istiyor. Bazı bankalar kredi tarafında her hangi bir ekstra aksiyon almayıp, yoluna aynen devam ederken, bazı bankaların ise belli bir tutar üzerindeki TL kredilerde ve Döviz kredilerinin tamamında şubelerin yetkilerini kaldırdığı ve yetkileri genel müdürlüğe aldığı ifade edildi.