Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

ABD’de cuma günü açıklanan verilerin karışık çıkması ve yatırımcıların Omikron'dan kaynaklanan risklere odaklanmasıyla piyasalarda hakim olan temkinli havaya metaller de dahil oldu.

Goldman Sachs Group Inc., ABD ekonomisi için bu yıl ve 2022 yılı büyüme tahminlerini düşürürken, Çin hükümeti küçük şirketlere destek taahhüdünde bulundu.

Çin’de yatırımcılar, emlak geliştirme şirketi China Evergrande Group ile başlayan krizin, uzun süredir beklenen borç yapılandırma kararının yaklaşmakta olduğuna ilişkin işaretlerin ardından, nasıl bir şekil alacağını izliyorlar. Ancak altyapı harcamalarındaki artışların, hükümetin emlak sektöründe devam eden baskısının etkilerini gidermeye yetmeyeceğine ilişkin endişeler sürüyor.

Altı baz metali kapsayan LMEX Endeksi Cuma günü itibariyle üst üste üç hafta aşağı yönde hareket etti ve fiyatlar bu çeyrekte, yatırımcıların Çin’de emlak sektöründeki sorunları, koronavirüse ilişkin son gelişmeleri ve Fed’in yeni şahin eğilimini izlemeleri ile birlikte durakladı.

Çin Başbakanı Li Keqiang, ekonominin konut sektöründeki gerilemeden dolayı artan bir baskı ile karşı karşıya kalmasının ardından, küçük çaplı firmalara destek sağlamak için, bankaların rezerv olarak tutmak zorunda olduğu nakit miktarını azaltmaya yönelik bir planları olduğunu tekrarladı.